Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

V Hradci Králové proběhl již 12. ročník konference ISSS

Ve dnech 6. a 7. dubna se v Hradci Králové uskutečnil již dvanáctý ročník konference ISSS (Internet ve státní správě a samosprávě). Na programu byla celá řada zajímavých bloků přednášek k tématu rozvoje eGovernmentu v ČR a konference "e-ID a veřejné registry". Ta proběhla v rámci předsednictví ČR v Radě EU. 

Konference ISSS se zúčastnili mj. ministr vnitra Ivan Langer, náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček, náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčková Melicharová, generální ředitel České pošty Petr Sedláček a generální ředitel generálního ředitelství pro informační společnost a média Evropské komise Fabio Colasanti.

První den konference ISSS zahájil náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček představením datových schránek. Ty dostal eGON  ke svým druhým narozeninám. Zdeněk Zajíček uvedl, že datové schránky jsou vlastně tzv. poštou non-stop, přiblížil způsob fungování systému datových schránek a vliv zavedení této novinky na běžný život občanů, firem i úředníků veřejné správy.

Druhý den se kromě dalšího bloku prezentací na téma datových schránek uskutečnila také mezinárodní konference "eID a veřejné registry". Tu zahájil ministr vnitra Ivan Langer:
"Když jsem před třemi lety nastupoval do funkce, byl český eGovernment v mnohých ohledech na chvostu Evropy a počítače na stolech některých úředníků byly často jen drahou náhražkou psacích strojů. Tehdy jsem si dal se svými kolegy za cíl dostat Českou republiku v oblasti eGovernmentu mezi pět nejvyspělejších zemí Evropy a zásadně zreformovat fungování veřejné správy a její služby poskytovaném občanům," uvedl Langer. České předsednictví tedy pomohlo odstranit další bariéry, tentokrát v oblasti eGovernmentu.
 

eGON kráčí mílovými kroky do Evropy

"Přivezli jsme vám do Hradce Králové ukázat Yettiho, kterého dosud také nikdo neviděl," pokračoval Ivan Langer a předal slovo náměstkovi Zdeňku Zajíčkovi, který předvedl systém datových schránek on-line:
"Od 1. července letošního roku začnou datové schránky povinně používat ke komunikaci mezi sebou všechny úřady a právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku. Pro fyzické osoby je zřízení datové schránky nepovinné. Připravujeme všechny kroky k tomu aby od 1. 7. 2010 mohl systém datových schránek sloužit pro vzájemnou komunikaci mezi firmami a občany."

"S širokým úsměvem zamačkávám slzu v oku nad obálkami s pruhem. Nastupuje elektronizace," doplnil generální ředitel České pošty Petr Sedláček.

Symbol eGovernmentu eGON vznikl proto, aby veřejnost pochopila jak celý systém funguje. Efektivita eGovernmentu může přinést úspory ve výši 7-8 milionu EUR ročně. Ministr vnitra dále připomenul také jednotlivé části eGONa: Czech POINTy, KIVS, eGovernment Act a Základní registry.

Fabio Colasanti, generální ředitel pro informační společnost a média Evropské komise, hovořil o budoucnosti elektronické identifikace či o důležitosti ochrany osobních údajů obyvatel. Spolu s náměstkyní ministra vnitra Lenkou Ptáčkovou Melicharovou představil projekt STORK, který překonává bariéry a přináší řešení pro elektronickou identifikaci mezi členskými státy.

V odpoledním cyklu přednášek proběhla diskuse na téma datových schránek, byla prezentována elektronická identita a revoluce ve veřejných registrech.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


7. dubna 2009

Odkazy do noveho okna

Ministr vnitra Ivan Langer

Ministr vnitra Ivan Langer 

Detailní náhled

Náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčková Melicharová

Náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčkov... 

Detailní náhled

Tisková konference 1

Tisková konference 1 

Detailní náhled

Tisková konference 2

Tisková konference 2 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem