Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Uživatelé už odeslali dva miliony datových zpráv

Už přes dva miliony datových zpráv odeslali uživatelé prostřednictvím Informačního systému datových schránek. Dvoumiliontá datová zpráva prošla systémem v úterý 15.12.2009 večer, přesně měsíc a půl od startu projektu, který zásadně změnil pravidla doručování ve státní správě. S ohledem na listovní tajemství však nelze sdělit, z které datové schránky byla dvoumiliontá datová zpráva odeslána. 

Statistiky nicméně jasně dokládají, že naprostá většina uživatelů nemá s obsluhou datových schránek problémy. K dnešnímu dni totiž bylo doručeno přihlášením 94,2 % datových zpráv.

Procento zpráv, které jsou doručovány fikcí (tzn. zpráva se má po 10 dnech od odeslání za doručenou, a to i v případě, že uživatel do své datové schránky nepřistoupil a zprávu si nevyzvedl), tak nepřekračuje 6 %. To je procento srovnatelné s doručováním fikcí u listovních zásilek.

Denně projde Informačním systémem datových schránek pravidelně přes 80 tisíc datových zpráv a jejich počet neustále roste. Množství odeslaných zpráv se tak začíná blížit počtu doporučených zásilek, které Česká pošta doručovala mezi orgány veřejné moci navzájem a mezi orgány veřejné moci a právnickými osobami před spuštěním projektu.

Vzhledem k tomu, že odesílání datových zpráv je pro uživatele bezplatné (pouze náklady za odesílání datových zpráv orgánů veřejné moci hradí stát ze státního rozpočtu), už systém přinesl úsporu přes 50 milionů korun, které by jinak uživatelé museli zaplatit za doporučený dopis.

Správcem Informačního systému datových schránek je Ministerstvo vnitra, provozovatelem systému Česká pošta.

  

Bc. Jana Malíková
ředitalka odboru a tisková mluvčí MV

Mgr. Marta Selicharová
tisková mluvčí České Pošty, s. p.

  


16. prosince 2009

vytisknout  e-mailem