Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Solidarita a ochrana hranic ano, povinné kvóty ne. Proběhla videokonference ministrů vnitra EU o migraci

Nový pakt o migraci a azylu byl hlavním tématem dnešní videokonference ministrů vnitra EU, která vzhledem k aktuální epidemii koronaviru nahradila plánované jednání rady pro vnitřní věci v Lucemburku. Šlo o první politické jednání ministrů vnitra s komisařkou pro vnitřní věci Ylvou Johanssonovou, která ministrům představila návrh paktu. 

Reforma evropského migračního a azylového systému je dle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nutná. S ohledem na hlavní cíl, tedy vytvořit komplexní systém odolný vůči krizi a připravený na migrační výzvy 21. století, však o finální podobě dokumentu očekává dlouhá odborná jednání. „Studujeme návrhy paktu a vítáme jakákoliv jednání, protože o dokumentu se musí vést široká diskuse. Podporujeme nutnost posílit ochranu vnějších hranic, urychlení návratů i posílení spolupráce se třetími zeměmi,“ uvedl Jan Hamáček, podle kterého je potřeba shodnout se na vhodných nástrojích řešení.

Za ty Česko např. považuje zvažovaná povinná předběžná prověřování, opatření na hranicích, rychlejší azylové řízení, zabránění zneužívání azylových pravidel i posilování solidarity s členskými státy v první linii prostřednictvím finanční, technické, provozní a odborné podpory. „Řešením však nejsou povinné kvóty ani povinné přemisťování nelegálních migrantů. To odmítáme v jakékoliv podobě. Potřebujeme reformu, která spojuje a nerozděluje,“ dodal ministr vnitra s tím, že solidarita, i když by byla povinná, musí zůstat flexibilní, s možností volby a bez povinnosti relokací. Jan Hamáček bude také prosazovat důraznější zaměření na návraty a spolupráci se třetími zeměmi.

Česko vítá ustanovení migrace jako ústředního bodu při jednání se třetími zeměmi a bude prosazovat posílení partnerství za účelem boje proti pašeráckým sítím a prevence nelegální migrace.

Dlouhodobý postoj

Postoj, který nabízí jakoukoliv solidární, technickou, humanitární, rozvojovou i finanční pomoc, nicméně odmítá povinné kvóty, prosazuje dlouhodobě nejen Česká republika, ale také země V4. V tomto duchu v červnu letošního roku zaslali ministři vnitra Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Estonska a Slovinska dopis komisařce Johanssonové, který inicioval Jan Hamáček. Ten ze stejné pozice jednal s komisařkou Johanssonovou už v únoru osobně v Praze, kde ji mimo jiné seznámil s plánovanou letošní pomocí Ministerstva vnitra zemím zasaženým migrací na Balkáně, Blízkém východě a v Africe.Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem