Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Povodně ukázaly nevhodnost paušálních škrtů v bezpečnostních sborech

Na zachraňování lidí bezprostředně ohrožených bleskovou víkendovou povodní a na odstraňování následků se za podpory armády podílely všechny složky Integrovaného záchranného systému. Činnost a akceschopnost Integrovaného záchranného systému, zejména posun od záchranných akcí při povodních v roce 1997, ocenil v neděli přímo na místě i prezident Václav Klaus.  

Vláda dnes na mimořádném zasedání schválila pomoc pro povodněmi postižený Liberecký kraj. Další pomoc i pro další kraje bude následovat. Z finančních prostředků je nyní nezbytné zajistit nákup pitné vody, nákup čisticích prostředků nebo přistavění kontejnerů. Musí být také obnoveny nejzákladnější komunikace v obcích, včetně mostů a mostků. Dále je potřeba nakoupit pohonné hmoty pro záchranáře i pro instituce, které pomáhají při odstraňování povodňových škod.
 
Ministr vnitra Radek John, který během víkendu monitoroval situaci v nejhůře postižených oblastech a účastnil se jednání krizového štábu libereckého kraje, dnes po zasedání vlády řekl: „Jsem hluboce otřesen tím, co jsem o uplynulém víkendu viděl. Nikdy jsem si nedovedl představit, co během několika minut dokáže způsobit blesková povodeň, která v postižených oblastech představovala i 1500letou vodu. Velmi soucítím s lidmi, kterým tato katastrofa sebrala veškerý majetek a připravila je o střechu nad hlavou. Zároveň bych chtěl poděkovat všem členům Integrovaného záchranného systému, kteří v postižených oblastech zasahovali. Mnozí z nich přišli o veškerý majetek, zatímco nasazovali své životy při záchraně spoluobčanů. Jsem hrdý na to, že občany této země chrání takto schopní a obětaví lidé. Proto nedovolím, aby se nutné škrty ve státním rozpočtu projevily propouštěním řadových policistů a hasičů, kteří právě o uplynulém víkendu potvrdili, že jsou pro tuto zemi naprosto nepostradatelní.“
 
Jak jsme Vás již informovali, Ministerstvo vnitra také zřídilo psychologickou poradenskou linku pro lidi zasažené povodněmi. Linka funguje NONSTOP na čísle: 974-834-788 a na mobilním telefonu 731-677-887.
 
Psychologicko poradenská linka je určena zejména pro občany zasažené povodněmi a jejich blízké, slouží však také profesionálům (praktičtí lékaři, zástupci obcí, pedagogové, psychologové, členové IZS), kteří zde mohou zjistit informace, jak optimalizovat své postupy při práci s lidmi zasaženými povodněmi.
 
Cílem linky je psychosociální podpora zasaženým:
  • psychologické poradenství
  • psychologická podpora
  • krizová intervence
  • přenos informací
 
 
Jiří Reichl
ředitel tiskového odboru a tiskový mluvčí

vytisknout  e-mailem