Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zpravodajské služby a novela zákona o elektronických komunikacích

Tajné služby znovu šilhají po výpisech z mobilů, Právo, 23. 8., Naďa Adamičková, Marie Königová 

"...Nyní našla civilní kontrarozvědka (BIS) a Vojenské zpravodajství (VZ) spojence v ministru vnitra Janu Kubicem. Jeho resort vyhověl opakovaným nářkům tajných služeb a do chystané novely zákona o elektronických komunikacích vložil pro BIS a VZ vysněné ustanovení: podle něj budou provozovatelé komunikačních sítí povinni poskytovat zmíněné údaje nejen policii, ale také těmto zpravodajským službám... Nyní např. místopředseda klubu ODS a místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda Právu řekl, že pokud by tajné služby měly mít přístup k těmto údajům, tak jedině za přísných podmínek.
„Muselo by to mít stejný režim, jako mají odposlechy,“ prohlásil Benda..."
 
 
Reakce MV:
Ministerstvo vnitra v důvodové zprávě novely zákona o elektronických komunikacích, která je v tuto chvíli v meziresortním připomínkovém řízení, upozorňuje na skutečnost, že operátoři byli i v minulosti povinni na požádání bezodkladně poskytnout BIS a VZ provozní a lokalizační údaje, a to na základě zvláštního právního předpisu. V praxi k tomu však nedochází, neboť operátoři zpochybňují, že zpravodajské služby jsou orgánem oprávněným provozní a lokalizační údaje vyžadovat a v zákoně o elektronických komunikací postrádají povinnost požadavkům zpravodajských služeb vyhovět. Oprávnění zpravodajských služeb tak zůstává pouze v teoretické rovině. Nadto také Ministerstvo vnitra jako zpracovatel návrhu reaguje na výtku Ústavního soudu, že ze zákona zřetelně nevyplývá, o jaké oprávněné orgány se jedná, kterým mají být provozní a lokalizační údaje operátory předávány. V této souvislosti bychom rádi upozornili na skutečnost, že přístup k těmto údajům mají bezpečnostní a informační služby i některých dalších států Evropské unie, Česká republika tedy není žádnou výjimkou.
 
Podmínky pro získání údajů jsou stanoveny ve zvláštních zákonech upravujících činnost VZ a BIS, tedy v zákoně č. 154/1994 Sb., o Bezpečnostní informační službě, ve znění pozdějších předpisů a v zákoně č. 289/2005 Sb., o Vojenském zpravodajství, ve znění zákona č. 274/2008 Sb.

vytisknout  e-mailem