Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zpráva o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku na území ČR v roce 2013

Vláda včera, 12. května 2014, na svém jednání schválila Zprávu o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku na území České republiky v roce 2013. Zpráva shrnuje poznatky Ministerstva vnitra, Policie ČR, resortů i příslušných institucí působících v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku. Podává informace o stavu a vývoji kriminality na území ČR a o opatřeních k jejímu snižování. 

V České republice bylo v roce 2013 zjištěno celkem 325 366 trestných činů. Meziročně došlo k nárůstu o 6,8 %, který se týkal násilné, mravnostní, majetkové, hospodářské i ostatní kriminality. Svými důsledky se na něm podílela i amnestie prezidenta republiky vyhlášená k 1. lednu 2013.
 
Zjištěné hmotné škody poklesly o 15,1 %, současně Policie ČR dosáhla dosud nejlepších výsledků při zabavování výnosů z trestné činnosti v průběhu trestního řízení. Bylo zajištěno celkem 8,5 mld. Kč.
 
Počet Policií ČR objasněných trestných činů meziročně vzrostl o 7,5 %. Policii se např. podařilo odhalit gang cizinců, kterému prokázala 418 skutků krádeží vloupáním do rodinných domků.
 
Pozitivní zprávou je i nejnižší počet usmrcených osob na úseku dopravní nehodovosti od roku 1955 (583 osob).
 
Násilná kriminalita vzrostla o 1,8 %, zvláště počet trestných činů porušování domovní svobody a nebezpečné vyhrožování. Vzrostl též počet trestných činů násilí proti úřední osobě a orgánu veřejné moci. Počet vražd sice poklesl o 3,2 %, ale řada z nich byla spáchána s mimořádnou brutalitou. Markantnější byl nárůst majetkové (+7,4 %) a hospodářské kriminality (+9,9 %). Krádeže vloupáním celkem vzrostly o 12,3 %, z toho do rodinných domků o 21,8 % a do obchodů o 16,3 %. V absolutních počtech nejvíce vzrostly krádeže vloupáním do tzv. ostatních objektů, jako jsou sklepy, garáže, dílny apod.
 
V roce 2013 byl poprvé po deseti letech opět zaznamenán nárůst krádeží motorových vozidel.
 
Zjištěná drogová kriminalita meziročně vzrostla téměř o 27 %. Za nejprogresivnější trend v oblasti drogové kriminality lze označit zapojení vietnamských organizovaných zločineckých skupin do velkoobjemové produkce metamfetaminu a netechnického konopí.
 
Největší hmotné škody (přes 6,8 mld. Kč) byly způsobeny trestnými činy krácení daně (zejména spotřební daně a DPH z minerálních olejů). Počet zjištěných trestných činů úvěrový podvod meziročně vzrostl o 58 %, přičemž se jednalo zejména o mimobankovní úvěry.
 
Pro trestnou činnost bylo stíháno a vyšetřováno 117 682 (+4,1, %)osob, z toho 52,6 % recidivistů. Podíl i počet recidivistů byl v roce 2013 nejvyšší v historii ČR, což svědčí o nedostatečné účinnosti dosavadních opatření proti recidivě trestné činnosti.
 
Podíl cizinců na celkovém počtu pachatelů je poměrně stabilní (cca 6,5 %). Výjimku však tvoří nárůst počtu vietnamských státních příslušníků – pachatelů drogové kriminality, k jejímuž razantnímu nárůstu dochází – podle policejních statistik – již od roku 2011. (Organizované zločinecké skupiny původem z Vietnamu dominují v oblasti velkoobjemové výroby a distribuce metamfetaminu (pervitinu) a marihuany zejména v příhraničí se SRN.)
 
K aktuálním prioritám vlády v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku patří zejména stabilizace bezpečnostních sborů, potírání závažné daňové kriminality (připravuje se zahájení činnosti tzv. týmu Kobra), drogové kriminality či řešení napětí v sociálně citlivých lokalitách. 

vytisknout  e-mailem