Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zajíčkovo nebezpečné dobrodružství. Ke Dni pohřešovaných dětí vznikla brožura, která dětem pomůže zůstat v bezpečí

Jak nám náš vnitřní hlas může pomoci zůstat v bezpečí? Tento příběh vypráví obrázková knížka, na jejímž vydání v Česku se podílelo i Ministerstvo vnitra. Brožura primárně zaměřená na děti do šesti let vychází v jazykových mutacích EU u příležitosti dnešního Mezinárodního dne pohřešovaných dětí. 

Dvacátý pátý květen si v Česku jako Pomněnkový den, tedy Mezinárodní den pohřešovaných dětí, připomínáme od roku 2004. V letošním roce vydalo Ministerstvo vnitra spolu s policií v českém jazyce preventivní obrázkovou knihu Zajíčkovo nebezpečné dobrodružství. Kniha nadace evropské platformy pro pohřešované děti Amber Alert Europe vyšla i v ostatních jazykových mutacích EU jak v tištěné podobě, kterou policisté distribuují napříč republikou, tak v elektronické verzi (zde). Skutečností totiž je, že policisté jen v České republice každý rok pátrají po několika ticích dětí. Vloni šlo navíc ve 25 případech o pátrání vyhlášené jako „dítě v ohrožení“ (letos zatím 15 případů).

„Je skvělé, že kromě vylepšování projektů pomáhajících najít pohřešované děti co nejrychleji přicházíme i s preventivními projekty, jako je obrázková brožura pro děti. Učit hravou formou už malé děti chovat se tak, aby se neztratily, je rozhodně potřeba,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan.

Společné projekty i aplikace

Přímo na Ministerstvu vnitra se tématu pohřešovaných dětí věnuje odbor prevence kriminality, který ve spolupráci s policií vytvořil projekt plný zajímavých informací o tématu Pomozte mě najít.

Dalším společným projektem je „Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech“, který je aktivován při pátrání po „dítěti v ohrožení“. Ten umožňuje bezprostřední zapojení sdělovacích prostředků i široké veřejnosti do pátrání. Kromě policie je tak při rozsáhlých pátracích akcích v terénu začleněný i integrovaný záchranný systém či dobrovolníci. Do projektu je zapojena Česká televize, TV Prima, TV Barrandov, Český rozhlas, Rádio Impuls, Frekvence 1, Aktuálně.cz, Česká tisková kancelář, zpravodajský web TN.CZ a Týden.cz. Právě rychlost sdílení informací je totiž při záchraně pohřešovaného dítěte jedním z klíčových faktorů.

Veřejnost je o dítěti v ohrožení okamžitě informována také mobilní aplikací ECHO. Přes tuto aplikaci lidé získají aktuální informace o dítěti v ohrožení včetně fotografie, navíc mohou jedním stisknutím zavolat Policii a předat jí relevantní informace. Aplikace je volně ke stažení na https://www.aplikaceecho.cz/.

Na mezinárodní úrovni je Česká republika zapojena do projektu AMBER Alert. Jde mimo jiné o výstražný systém, který upozorní na pohřešované dítě na území Evropy, a umožní tak rychlou a efektivní mezinárodní spolupráci.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru  komunikace

vytisknout  e-mailem