Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Webový navigátor (2): F@ma crescit eundo

Nenechte si věšet elektronické bulíky na nos.

Už jste někdy emailovou poštou obdrželi zprávu v podobě poplašného varování před náhlým nebezpečím, ohrožujícím váš majetek či zdraví, kterému můžete zabránit, pokud zprávu dále rozešlete všem známým? Pokud jste naléhavosti výzvy podlehli a zodpovědně a s pocitem dobře vykonané práce „varovali“ veškeré příbuzenstvo a známé, téměř jistě jste se stali obětí emailové fámy – a v dobré víře jí vystavili i všechny své blízké.

Fámy se vyskytují v lidské komunikaci už od dob, kdy se pračlověk začal sdružovat v tlupách větších než malých. Už v panteonu starých Řeků měla své místo bohyně Fémé, která se těšila nejednoznačné pověsti a římský básník Vergilius je autorem citátu Fama crescit eundo – fáma roste šířením. Po staletí se pověsti, výmysly a neověřené zprávy šířily ústním podáním. Avšak zcela novou krev vlilo fámám do žil masové používání emailu v době moderní.
E-mail je velmi silný komunikační nástroj, pomocí nějž lze zdarma, rychle a na velké vzdálenosti komunikovat s takřka neomezeným počtem adresátů zároveň. Těchto předností lze ovšem zneužít také k účelům veskrze nízkým.

Dnešní „pouhé“ fámy jsou naléhavé zprávy s emocionálně agresivním nábojem, jejichž cílem je především zajistit další šíření sebe sama. V drtivé většině případů se ale jedná o falešné poplachy. Chcete příklady?

  • Legendární infikované jehly nastražené v sedačkách autobusů a kin nebyly nikdy doloženy.
  • Platí to i o údajně jedovatém mase ryb pangasius, k němuž vydala vyjádření i Státní veterinární správa.
  • Pokud vás lupiči donutí z bankomatu vybrat peníze, zadáním svého PINu pozpátku policii opravdu nepřivoláte.
  • Technickým nesmyslem jsou i astronomické částky za přijetí tuzemského telefonního hovoru z určitého čísla.
  • Ani zasláním emailu na určitou adresu nepřispějete nemocnému dítěti – fámy zneužívající lidský soucit patří k těm nejspolehlivějším a také nejzavrženíhodnějším.

Vzklíčilo ve vás semínko pochybností? Namítáte, že na každém šprochu pravdy trochu a že by takové zprávy nevznikaly, kdyby neměly nějaký reálný základ? Komu by to prospělo? Spammerům, šiřitelům nevyžádané pošty, která vám zaplavuje mailovou schránku. Zatímco v pozadí klasických ústních fám stojí většinou jen žert nebo zlá vůle, specifickým motivem pro vznik a šíření fám emailových je navíc velmi hmatatelný cíl – hromadné získávání adres
všech šiřitelů. Řetězové maily jsou pro spammery hotovým pokladem, neboť ze záhlaví zprávy (v němž se postupně hromadí adresy tak, jak další a další lidé jen přeposílají původní zprávu), snadno získají další okruh svých obětí, mezi něž se proto můžete zařadit i vy.

Máte pocit, že je to všechno příliš zamotané? Není lepší zprávu poslat dál, protože i v případě fámy se toho nakonec moc nestane? To je mírně pohodlné a alibistické uvažování. Své přátele a blízké vystavíte neopodstatněnému citovému nátlaku. Pomáháte šířit informaci, jejíž hodnota je nulová a matoucí. Svou adresu i adresy dalších vystavujete nebezpečí spamu. V očích lidí, kteří poznají, že jde o fámu, vaše prestiž příliš neporoste. A to jsme zcela vynechali
nevědomé šíření skutečných hrozeb – virů, trojských koňů a jiného velmi škodlivého softwaru, který se může skrývat v přílohách zpráv, maskovaných třeba jako „úžasně vtipné video, které musíte vidět“.

Jak se tedy fámám bránit, jak je rozpoznat? Základem je pochopitelně zdravá nedůvěra. I kdybyste byli mírumilovná holubičí povaha, uvědomte si, že internet je džungle, v níž se může skrývat cokoli. Text většiny fám vykazuje několik nápadně charakteristických prvků. Především ujištění, že se v žádném případě nejedná o žert ani podvod. Dále již zmíněnou naléhavost, která nabádá k neodkladnému šíření mezi co největší okruh dalších příjemců. Typická je i velmi mlhavá ověřitelnost tvrzení v textu, většinou se autor odvolává na „dobré známé“ či „odborníky“. To nejjednodušší, co můžete s takovou zprávou udělat, je označit její libovolnou část a zkopírovat ji do některého internetového vyhledávače – velmi pravděpodobně budou mezi prvními výsledky vyhledávání zmínky o dotyčné fámě na některém z odborných webů. Asi nejlepším takovým českým webem, na který můžete zamířit i rovnou, je velmi užitečná stránka www.hoax.cz (hoax je anglický termín pro fámu). Zde naleznete zdokumentováno velké množství všech fám, jejich různých historických verzí, vyjádření konkrétních odborníků k jejich tvrzením či žebříčky nejaktivnějších fám za poslední dobu.

Možná jste zběhlý uživatel internetu a davové psychóze nepodléháte. Řetězové maily nešíříte, rovnou je mažete. Jdete s dobou, používáte Facebook. Rozhodnete se čelit údajnému hrozícímu zpoplatnění Facebooku vstupem do skupiny s názvem Nebudu platit 100 Kč měsíčně za používání Facebooku od 9. července 2010. Pozvánku rozešlete také všem známým. Facebook prý totiž „potvrdil, že pokud se do této skupiny přidá alespoň 250 000 lidí, nebudou pro Českou republiku platby zavedeny.“ Přijde vám to jako nešikovný a úsměvný pokus o podvodné získání kontaktů, kterému nemůže nikdo naletět? Skupina do dnešního dne nasbírala přes tři sta osm tisíc členů...

text Vojtěch Sedláček

vytisknout  e-mailem