Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Webový aligátor: In flagranti – U dna?

Z kritika vyrostl zastánce pozitivních proměn. Když se však zklame…
 
Jakmile se aligátor dozvěděl, že se zabýváme věkovou různorodostí, pustil se do důkladného studia tématu. Pak mě postavil před hotovou věc. „Podíváme se na weby,“ řekl, „kde je v názvu stopa diverzity.“ Navštívili jsme více než čtyřicet webů a všechny byly špatné. Jako bychom otevřeli Pandořinu skříňku českého webového lajdáctví. Nakonec zbyla tři sídla.

Městys Stařeč (1 625 obyvatel, Třebíčsko, Kraj Vysočina) má úvodní stránku s poněkud přetíženým pravým sloupcem, v němž jsou k dispozici Úřední deska i Nové dokumenty. Hlavní východiska k informacím jsou soustředěna v levém sloupci do kategorií Úřad městyse, Organizace, Ostatní. Samostatnou linii sleduje Historie. Patří bezesporu k tomu nejzajímavějšímu, co web nabízí. První z jedenácti podrubrik je věnována radnici, další hasičské zbrojnici a lihovaru. V pdf formátu jsou k dispozici kroniky z dvacátých let minulého století, staré pohlednice. Pochvalme podrubriky věnované třem zdejším nejznámějším profesím: bednářům, kolářům a ševcům. Takové místní informace dodávají webu patřičnou šťávu. V podrubrikách kategorie Úřad městyse nalezneme témata občany nejčastěji využívaná, pokud však jde o aktuálnost informací, zastavil se tady čas před několika lety. Bohužel, spící stránky má většina zdejších organizací, s výjimkou školy a hasičů. Ti však prezentace připravují nezávisle na webu městyse. Nedotažený a neudržovaný web je někdy horší než žádný web.

Obec Mladějov (532 obyvatel, Jičínsko, Královéhradecký kraj) má úvodní stránku rozvrženou do tří sloupců, ten prostřední dvojnásobný je fixován a objevují se v něm výsledky prokliků z levého i pravého sloupce. V pravém jsou soustředěny místní organizace a zájmová sdružení. Pěkně jsou představeni zdejší hasiči, knihovna i kronika. Velmi správně tvůrci webu zasazují obec do územního kontextu. Dozvídáme se, že přibližně hodinu chůze jsou vzdáleny takové atraktivity jako Prachovské skály, Sobotka, hrad Trosky či zámek Humprecht, do Jičína je to kilometrů deset. Pochválili jsme tvůrce webu také za zajímavé odkazy na stránky měst a obcí v okolí. Kontakt na obecní úřad je úsporný a přehledný, vytkli bychom spojení úřadu a voleného orgánu do jedné rubriky, ale budiž. Úřední deska je aktuální, podobně jako obecně závazné vyhlášky obce, její rozpočty a závěrečné účty. Nechybí usnesení ze zasedání zastupitelstva obce, formuláře a povinné informace. Mají i CzechPOINT. Slušný web! A pokud jde o další informace, aligátor se hodně zajímal, jestli se už někdo ujal pejska, který tu byl před měsícem nalezen. No, já bych mu pejska nesvěřil!
 
Abychom respektovali rovnost příležitostí, vydali jsme se do obce Rovná u Sokolova (575 obyvatel, Sokolovsko, Karlovarský kraj). Úvodní stránka má podobu, která vybočuje z průměru. Design je pěkný a přímo předurčený pro svižné vskoky na displeje všech těch nových elektronických krabiček. Web má tři základní kategorie: Menu, Fotoalbum a Oblíbené odkazy. Začněme od konce. V Oblíbených odkazech je sedm rubrik, v době naší návštěvy webu byla dostupná polovina, ale to jsou odkazy na vnější zdroje, což nepovažujeme za podstatné. Fotoalbum je funkční a nám přineslo překvapivou informaci o vizuální podobě obce. Spěchali jsme dál, do kategorie Menu, a informace v rubrice Byla založena obec naznačovaly dramatický příběh. Je tu přehledný územní plán, vše ostatní se zdá být spící, o mnohém vypovídá rovněž před léty opuštěná rubrika Rovná v tisku. Trochu se z hrůzy, která se tam děje, zachvějeme a prohledáváme další rubriky. Vše je tu ale na slovo skoupé. V rubrice Zastupitelstvo a výbory obce Rovná najdeme sice fotografie a jména, ale to je všechno. Zbývají kontakty. Ach jo. Nevěřícně čteme v zápatí stránky datum poslední aktualizace, které odpovídá dni naší návštěvy. Škoda. Tenhle web by se nám moc líbil, ale v obci, jak jsme zjistili, se zřejmě žije velmi obtížně. Držíme palce. Sázka na jména, říkáme si s aligátorem, nám tentokrát nevyšla. Nedělejme si o webech velké části sídel v zemi vůbec žádné iluze.

Jiří Chum

Resumé:
 

Z pěti možných bodů získávají Stařeč 2 body, Mladějov 3 body, Rovná u Sokolova 1 bod.

 

vytisknout  e-mailem