Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Webový aligátor: In flagranti – Přítomnost řek

Horký dech léta vzbudil zájem o místa spjatá s vodními toky.
 
Vydali jsme se po řekách do sídel, jež jsou kolem nich rozložena. Prohlížíme si s aligátorem web Klášterce nad Ohří (15 600 obyvatel, Chomutovsko, Ústecký kraj) a radujeme se. Vkusná úvodní stránka, tři cizojazyčná resumé. Základní statistické údaje o městě na čelném místě (u jiných měst a obcí to většinou člověk musí hledat jinde). Soustředíme se na kategorii Občan, kde jsou skutečnou lahůdkou rubriky týkající se samosprávy a úřadu města. Samospráva obsahuje kompletní přehled zastupitelů s fotografiemi a kontakty, dokonce jsou obdobně představeni i předsedové výborů zastupitelstva. V rubrice Městský úřad jsou zařazeni opět vedoucí představitelé samosprávy, z organizačního schématu nebo přímo se pak dostaneme na odbory a najdeme nejen fotografie a kontakty jejich vedoucích, ale seznam osob v každém útvaru včetně elektronických adres. Výtečně! Přehledně členěné Právní předpisy, údaje o hospodaření města i telefonní a e-mailový seznam všech pracovníků.
 
Osvěžen Ohří projevil aligátor touhu poznat českou Mississippi a tak jsme navštívili Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (17 389 obyvatel, Brandýsko, Středočeský kraj) . Úvodní stránka působí příjemně, záhlaví tvoří klasická trojice kategorií: Pro občana, Pro podnikatele a Pro turistu. Stránce dominují barevně odlišené kategorie Online systém, Z kultury, Média. Zbytek prostoru vyplňují aktuality, anketa či důležité kontakty. Hlavní význam pro orientaci v tomto webu má levý svislý sloupec, v němž se po prokliknutí některé z kategorií rozbaluje nabídka rubrik. Co tedy na webu najde občan? Například strukturu úřadu, která sice není zpracovaná vynalézavě, obsahuje však potřebné kontakty. Nevynalézavost doprovází i představení odborů, po dalším klikání se však dostaneme k dostatku informací. Rozbalíme teď rubriku Město a výsledek shledáme opět poněkud nepřehledným. Střední část prezentace, do které se vlastně rozkrývané informace soustřeďují, s levým sloupcem příliš nespolupracuje, návštěvník se musí proklikávat dalšími úrovněmi. Škoda, neboť jsou tu zasutí představitelé města i s fotografiemi. Zastupitelé nebyli k nalezení a návštěvník dochází k názoru, že web se slibnou úvodní stránkou potřebuje pořádný úklid. Aligátor, potěšený Labem, byl překvapivě smířlivý. Líbily se mu dvě služby nabízené na úvodní stránce: objednávání klientů na úřad a online žádost o vyjádření k existenci inženýrských sítí. Plujeme dál.
 
Lipník nad Bečvou (8 311 obyvatel, Přerovsko, Olomoucký kraj) má už na první pohled uměřeně pojaté stránky. Horizontálu v záhlaví úvodní stránky obsadily čtyři kategorie, z nichž dvěma – Město a samospráva a Městský úřad – věnujeme podrobnější pozornost. Předtím ještě několik slov k úvodní stránce. Z kteréhokoli místa se na ni vracíme přes ikonu s názvem města na začátku levého svislého sloupce. Střední část úvodní strany je vyhrazena aktualitám, po rozkliknutí kterékoli rubriky v levém sloupci se však informace vždy rozbalují do celého zbývajícího prostoru, což je další plus v zájmu přehlednosti. Levý sloupec kategorie Město a samospráva tvoří sedmnáct rubrik. Stálo by za úvahu, zda jejich počet zmenšit, neboť ne všechny jsou významově rovnocenné. Rada města je členěna do pěti podrubrik, které vycházejí vstříc logice sdělení. Členové jsou představeni s fotografiemi i kontakty, usnesení rady města jsou plně aktuální. Obdobně je představeno i celé zastupitelstvo. Přehledností se vyznačují také rubriky věnované rozpočtu města, investicím, strategickým dokumentům i grantům. Za pozornost ještě stojí pečlivě vedená rubrika Válečné hroby a pietní místa a kontakty na obce ve správním obvodu města. Kategorie Městský úřad nabízí patnáct vstupů, uvedených rubrikou Potřebuji si vyřídit. U odborů úřadu je popsána vždy jejich základní působnost, údaje jsou pak členěny tematicky. Aktuální a přehledná Úřední deska či Vyhlášené záměry, to jsou další plus webu, podobně jako oborově členěné formuláře ke stažení. Chvalme zde všudypřítomnou přehlednost.
 
Jiří Chum
Resumé:
Z pěti možných bodů získávají Klášterec nad Ohří 5 body, Brandýs nad Labem 3 body a Lipník nad Bečvou 3 body.

vytisknout  e-mailem