Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vyjádření Ministerstva vnitra k reportáži TV Seznam

Dne 21. 9. 2018 a 2. 12. 2018 byly na TV Seznam v rámci pořadu Záhady Josefa Klímy odvysílány reportáže o nesnázích ukrajinské občanky. Ta se na území ČR stará o svou dceru s roztroušenou sklerózou, která má české občanství. Stejné informace se objevily v článku na webu seznamzpravy.cz dne 9. 12. 2018. Ministerstvo vnitra chápe, jak obtížná je situace, ve které se rodina nachází. Musí se ale ohradit proti některým informacím, které byly v reportážích uvedeny. 

Situace, o které reportáže informují, byla způsobena faktem, že matka nemocné dcery požádala o nesprávný typ pobytového oprávnění. Po zamítnutí žádosti byla cizinka prostřednictvím své zástupkyně zaměstnanci Ministerstva vnitra informována o tom, jaký typ pobytového oprávnění je pro její situaci vhodný.

Obě reportáže byly vystavěny na faktu, že matka nemocné dcery nemá podle zákona o pobytu cizinců možnost získat legální pobyt na území. Tato informace je však mylná. Pro podobné situace v obecné rovině existují podle zákona o pobytu cizinců dvě řešení, a to žádost o trvalý pobyt podle par. 66 odst. 1b) nebo, v dané situaci vhodnější, žádost o dlouhodobé vízum za účelem rodinným podle par. 30, odst. 1. Ani o jeden z těchto titulů však cizinka poté nepožádala. I přesto jí bylo umožněno setrvat na území ČR s její dcerou.

V listopadu 2018 pak cizinka při převzetí krátkodobého pobytového oprávnění převzala i písemné poučení, ve kterém je doporučen další postup v dané věci.

Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem