Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Volit ve volbách do zastupitelstev obcí mohou i občané EU s přechodným pobytem

Státní volební komise se dnes, 22. září 2014, zabývala mj. pátečním rozhodnutím Krajského soudu v Brně. Ten přijal usnesení, které do dodatku stálého seznamu voličů doplnilo občana Slovenské republiky s přechodným pobytem na území ČR.  

Zákon o volbách do zastupitelstev obcí,“ vysvětluje ředitel odboru všeobecné správy Ministerstva vnitra Václav Henych, „přiznává právo volit občanům jiného členského státu EU, pokud mají na území příslušné obce v ČR trvalý pobyt. V Brně se na Krajský soud obrátil občan Slovenské republiky s přechodným pobytem v Česku s tím, že ho Úřad městké části odmítl zapsat do dodatku stálého seznamu voličů. Soud vydal usnesení, kterým tohoto občana doplnil do dodatku, a umožnil mu tak volit.
 
Státní volební komise se na dnešním jednání přiklonila k argumentaci soudu a doporučila v budoucí právní úpravě zavedení volebního práva občanů EU s přechodným pobytem. Komise zároveň doporučila Ministerstvu vnitra, aby pro nadcházející říjnové volby do zastupitelstev obcí umožnilo  zápis do dodatku stálého seznamu voličů i občanům EU s přechodným pobytem.
 
Zápis do dodatku stálého seznamu voličů umožní občanům EU volit ve volbách do zastupitelstev obcí 10. a 11. října 2014. O zápis mohou občané EU s trvalým i přechodným pobytem žádat na příslušném obecním úřadě do 8. října 2014.
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations Ministerstva vnitra

vytisknout  e-mailem