Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vláda schválila materiály Ministerstva vnitra: změnu lustračního zákona nebo prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem

Povinnost ministrů a náměstků prokazovat se čistým lustračním osvědčením, prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem do 12. prosince 2022 a navýšení ubytovacího příspěvku těm, kteří ubytovávají Ukrajince prchající před válkou. Vláda schválila tři materiály Ministerstva vnitra. 

Dnes, 27. října, schválila vláda tři materiály Ministerstva vnitra. První z nich je novela lustračního zákona. Návrh počítá s tím, že by ministři a jejich náměstci měli povinnost prokázat se čistým lustračním osvědčením. O tuto povinnost ministři přišli po přijetí zákona o státní službě.
„Lidé, kteří byli aktivní ve složkách, kde se donášelo a udávalo, vládnout nemají. Současná praxe, kdy lidé na nejvyšších místech ministerstev nemusejí na rozdíl od svých podřízených prokazovat, že se nezapletli s totalitním režimem, je prostě absurdní,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. Sjednocení předpokladů pro výkon funkcí na všech úrovních dle Ministerstva vnitra povede k posílení právní jistoty demokratického státu a k naplnění původního záměru předpisu. Novela také počítá s možností podat žádost o osvědčení včetně uhrazení poplatku elektronicky.

Prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem
Vláda prodloužila o dalších 45 dní opatření, které zavedla kvůli prudkému nárůstu nelegální migrace, zvýšené přeshraniční aktivitě organizovaných skupin převaděčů a zhoršení migrační a bezpečnostní situace na vnějších hranicích EU. Kontroly na vnitřních hranicích se Slovenskem tak budou probíhat až do 12. prosince 2022. Minimálně 15 dnů budou policistům i nadále pomáhat s ochranou hranic i vojáci v činné službě a příslušníci Celní správy ČR, a to v počtu 80, respektive 60 osob.
„Volný pohyb osob v rámci schengenu je výdobytek mojí generace, o který nechceme přijít. Prodloužení je dílčí a krátkodobé řešení, které je ale v tuto chvíli nezbytné pro ochranu bezpečnosti v České republice. Tuto dobu využijeme k jednání jak se slovenskou stranou, tak na unijní úrovni,“ doplnil ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že se problematikou nelegální migrace bude zabývat i při své cestě na západní Balkán.

Podpora těm, kteří pomáhají
V souvislosti s nárůstem cen energií a po diskusi se zástupci krajů dnes vláda také schválila navýšení ubytovacího příspěvku těm, kteří poskytují ubytování ukrajinským uprchlíkům. Současná právní úprava neumožňuje provozovatelům ubytování, aby část nákladů například za energie přenesli na uprchlíky. Proto vláda zohlednila tyto narůstající výdaje a navýšila ubytovací příspěvek pro všechny druhy ubytovacích zařízení jednotně o 100 Kč na osobu a noc. V tzv. dočasném nouzovém přístřeší například v tělocvičnách, které uprchlíkům zajistil stát, kraj či obec, bude navýšen příspěvek za ubytování ze stávajících 200 Kč na 300 Kč. U ubytování v penzionech a hotelech se příspěvek zvýší z nynějších 250 Kč na 350 Kč.Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem