Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vernisáž - Ochrana obyvatelstva

Otevření nové stálé expozice Muzea Policie ČR 

Komentář k videu v textové podobě:

Protichemické obleky, plynové masky, rentgenometry nebo staré ilustrované příručky o protiatomové obraně jsou součástí nové stálé expozice o ochraně obyvatelstva, kterou v pražském policejním muzeu slavnostně zahájili ministr vnitra Ivan Langer a gen. ředitel HZS genmjr. Miroslav Štěpán.
 
Ivan Langer: „Prosím, nerozcházejte se…Pozor, pozor, není vyhlášen žádný poplach. Pozor, pozor, otvíráme stálou expozici dějin civilní obrany a ochrany. Pozor, pozor, něco uvidíte.“
 
Výstava mapuje historii civilní obrany na českém území od 1. sv.v., kdy byl poprvé použit bojový plyn, přes 2. sv.v. a poválečné období až do roku 2000.
 
Ivan Langer: „Průchod výstavou byl docela příjemným ohlédnutím se zpátky. Samozřejmě, že si nepamatuju období 1. sv. v., nepamatuju si ani 2. sv.v. ale velmi dobře si pamatuji všechna ta cvičení s maskami a ještě s těmi choboty, kdy jsme běhali na škole po schodišti sem a tam a různé branné závody, takže pro mě to je taková hezká administrace na dobu minulého století.“
 
Součástí expozice je také rekonstrukce malého improvizovaného krytu ve sklepě domu. V krytu se nachází vzduchový filtr z pilin a uhlí a jízdní kolo, které mělo uvádět do chodu ventilátor.

vytisknout  e-mailem