Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Veřejná správa - obsah čísla 20/2009

Aktuální číslo

Číslo 20 vyšlo 1. října 2009. Zájemci o úplné znění textů si mohou čtrnáctideník Veřejná správa objednat na emailu verejna.sprava@moraviapress.cz nebo faxu: 519 321 417. Objednávka ke stažení (xls, 16 kB).  

Veřejná správa 20 / 2009Veřejná správa 20 / 2009
Nové číslo časopisu Veřejná správa mimo jiné přináší:

 • ANKETA
  Knihovna jako centrum informací
   
 • MĚSTA A OBCE
  Rovné příležitosti: Slaďování rodinného a pracovního života na úřadech veřejné správy
  Jiří Chum
  Kvalitativním změnám v nevýrobních odvětvích dodávají podněty i úspěšné soukromé firmy. Renomované světové společnosti věnují velkou pozornost rodinnému a pracovnímu životu zaměstnanců. Úřady veřejné správy se snaží nebýt pozadu.
   
 • KONZULTACE
  Nález Ústavního soudu Pl. ÚS 41/08: Limity obecní normotvorby a jejich další uvolnění
  JUDr. Jiří Kroupa
  Vymezení hranic působnosti obcí při vydávání jejich obecně závazných vyhlášek je dále precizováno aktuální rozhodovací činností Ústavního soudu. Zároveň lze říci, že tato zpřesnění obecně vedou k dalšímu uvolňování limitů obecní normotvorby. Příkladem budiž květnový nález ve věci vyhlášky města Chrastava týkající se pravidel spalování rostlinných materiálů v obci.
    
 • EVROPSKÁ UNIE
  Očima občanů
  Ing. Jiří Zukal, konzultant pro otázky EU
  V druhé části průzkumu, jehož výsledky přineslo červencové vydání Eurobarometru, byli občané dotazováni na spokojenost s členstvím své země v Unii, na její zaměření, vliv a budoucnost, i na důvěru v její instituce.
   
 • Dosažení gramotnosti v oblasti nových médií
   
 • Europeana zdvojnásobila sbírky 
   
 • DOBRÁ PRAXE
  Tučín: Vesnice roku 2009
  PhDr. Eva Fišerová
  Obec Tučín se letos zapsala do dějin soutěže Vesnice roku zlatým písmem. Po vítězství v krajském kole, kde ji vybrala ze třiatřiceti obcí Olomouckého kraje hodnotící komise jako tu nej..., potvrdilo volbu jako správnou vítězství v celostátním kole. Tučín se soutěže zúčastnil už počtvrté. Předloni vybojoval Modrou stuhu za bohatý společenský život.
   
 • Slovácké slavnosti
  Významná kulturní a společenská akce regionu
  PhDr. Eva Fišerová
  Našli bychom mnoho odpovídajících přívlastků pro novodobé, a přesto již tradiční Slovácké slavnosti vína a otevřených památek, neboť se konaly v Uherském Hradišti druhý zářijový víkend již posedmé. Jednoznačně se staly velkým svátkem folkloru.
   
 • Společný jmenovatel: Tradice a spolupráce
  Ing. Libor Karásek, starosta Uherského Hradiště
  Už od nástupu do funkce starosty jsem se snažil brát kolegy z menších měst a obcí jako rovnocenné partnery a výsledek je vidět i na těchto slavnostech. Dobře vím, jak je někdy náročné úkoly plnit. Ve městě jde sice o větší rozsah práce, ale máme na ni aparát lidí, zatímco v malých obcích je na všechno často starosta sám nebo s jedním pomocníkem.
   
 • PROJEKTY
  Europass jako doklad o kvalifikaci
  PhDr. Zoja Franklová, Národní ústav odborného vzdělávání
  Europass je první soubor dokumentů, který v rámci celé Evropské unie jednotně popisuje kvalifikaci držitele. Zájemci o práci nebo studium v zemích Unie mohou s jeho pomocí srozumitelně vysvětlit, jaké jsou jejich znalosti, schopnosti a pracovní zkušenosti.
   
 • Střední školy: Proměna v centra celoživotního učení
   
 • Kam pro informace? Do knihoven nebo do mračen?
   
 • HERALDIKA
  Mrsklesy (Olomoucký kraj)
   
 • PŘÍLOHA
   Vývoj úrovně vzdělanosti obyvatelstva České republiky (1950 až 2001)
   
 • Úvaha o referendu, státu a samosprávě
   


Foto na titulu Radoslav Bernat. Konference k rovným příležitostem, ministři Michael Kocáb a Martin Pecina, Ing. Zdeňka Pikešová, ředitelka personálního odboru MV ČR

vytisknout  e-mailem