Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Veřejná správa - obsah čísla 1/2008

Vyšlo 10. ledna 2008 

Veřejná správa 1 / 2008Veřejná správa 1 / 2008

Nové číslo časopisu Veřejná správa přináší mimo jiné:
Musíme se učit především odpovědnosti (osobnost).
Další ukázky textů z aktuálního čísla naleznete níže.
Zájemci o úplné znění textů si mohou týdeník
Veřejná správa objednat.

Lexikon evropského práva; Slovníček; Zákony, směrnice; Knihovnička

 • Osobnost
  Musíme se učit především odpovědnosti
  Mudr. Přemysl Sobotka, předseda Senátu Parlamentu ČR
  Dnes je zřejmé, že počet obcí je nezvykle vysoký a aparát spojený s takovou podobou základního článku správy je velmi drahý. Finančně náročné investiční akce, které přesahují možnosti jedné obce, beztak vedou k účelovým sdružením.

 

 • Konzultace
  Ústavní soud a daň z nemovitosti
  JUDr. Jiří Kroupa
  Rozdílnost chápání pojmu stavby je dána rozdílnými cíli, které občanský zákoník a stavební zákon sledují. Zatímco první z nich nahlíží stavbu jako předmět občanskoprávních vztahů, sleduje stavební zákon především ochranu veřejného zájmu ve spojitosti se stavbami a stavební činností vůbec.

 

 • Evropská digitální knihovna
  Vít Richter, Národní knihovna
  Evropská komise podpořila práci stejnojmenné nadace. Jejími členy jsou zástupci klíčových evropských paměťových a informačních asociací.

 

 • Evropská unie
  Visegrádská čtyřka: Jednota v různosti
  Evropský účetní dvůr se sídlem v Lucemburku je oficiálním auditorem evropské unie. Ve výroční zprávě potvrdil, že "účetnictví ve všech podstatných ohledech věrně odráží finanční situaci ve Společenstvích a výsledky jejich operací". Čistá míra chybovosti letos činí 0,7 % čistých závazků.

 

 • 49. setkání generálních ředitelů pro veřejnou správu členských zemí EU
  K pracovním tradicím v rámci struktur Evropské unie patří EUPAN, který zastřešuje spolupráci v oblasti veřejné správy členských zemí. Schází se ve třech pracovních skupinách (IPSG je zaměřena na zlepšování veřejné správy, HR na lidské zdroje a eGOV na elektronizaci veřejné správy) s půlročním vyvrcholením při setkání generálních ředitelů.

 

 • Dobrá praxe
  Nepomuk: Výhodou je kvalitní infrastruktura
  Michaela Šulcová
  Více než tři roky se Nepomucko úspěšně zaměřuje na turistický ruch. Nové hotely, penziony a restaurace, turistické publikace i mapy. Údržba a obnova památek, kulturní akce přitahující pozornost veřejnosti. Nepřehlédnutelná je prezentace regionu na výstavách doma i v zahraničí.

 

 • Názor
  Debakl, nebo příslib?
  Petr Pithart
  Brněnský Ústavní soud zamítl stížnost dvaatřiceti senátorek a senátorů z června 2006 na protiústavnost pravidel, podle kterých se rozdělují výnosy z daní mezi obce a města v České republice. Tedy debakl? Nikoli. Už proto ne, že kdyby soud stížnosti vyhověl, platilo by "zrušení" nespravedlivých paragrafů necelé tři týdny, protože od 1. ledna 2008 už platí pravidla jiná.

 

 

 

vytisknout  e-mailem