Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ukradené sakrální předměty vrácené z ciziny jsou k vidění v Muzeu Policie ČR

Ve čtvrtek 20. března 2014 byla v Muzeu Policie ČR v Praze slavnostně zahájena výstava pod názvem „Víra“ odcizená a navrácená. Návštěvníkům až do 31. srpna nabízí ke zhlédnutí množství artefaktů odcizených z kostelů, které byly za účelem prodeje vyvezené do zahraničí a opět navrácené do České republiky. Veřejnost se rovněž bude moci blíže seznámit s vyšetřováním takových případů, jejichž počet po roce 1989 závratně vzrostl. 

V devadesátých letech minulého století došlo v naší republice k nebývalému nárůstu krádeží starožitností, zejména pak sakrálních předmětů. Od roku 1990 do roku 2013 bylo na území České republiky spácháno celkem 10 741 takovýchto krádeží, při kterých byly odcizeny umělecké a historické předměty za více než 1 miliardu 193 milionů korun.
 
„Skutečná škoda je však několikanásobně vyšší, neboť historická, umělecká a morální hodnota takových předmětů je nevyčíslitelná. Jenom tržní hodnota těchto předmětů, z nichž o některé Česká republika přišla natrvalo, je odhadována na 20 miliard korun,“ uvedl plk. Vratislav Grégr, vedoucí odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR, který se problematikou objasňování těchto trestných činů a navracením ukradených předmětů zpět do České republiky dlouhodobě zabývá.
 
Otevření západních hranic umožnilo nekontrolovaný vývoz našeho kulturního dědictví do zahraničí. Aukční domy, galerie a prodejny se starožitnostmi nabízely a i v současnosti nabízejí velké množství uměleckých předmětů odcizených v naší republice. Úřad služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR se snaží společně s dalšími složkami policie o navrácení těchto památek zpět do České republiky. Jedná se mnohdy o velice složitý proces, kde jsou zainteresovány i další složky státní správy, jako je Ministerstvo kultury nebo Ministerstvo spravedlnosti. Jak uvedl ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR plk. Milan Pospíšek: „Bohužel, návrat takto „vyvezených“ památek je nejistý a velmi zdlouhavý, nicméně má smysl. Národ bez kultury, kulturního dědictví a víry by nebyl národem.“
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations
Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem