Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Účast zástupců MV na veletrhu FOR ARCH 2021 byla úspěšná

Pracovníci odboru prevence kriminality MV se aktivně zúčastnili 32. ročníku mezinárodního veletrhu FOR ARCH 2021, a to provozováním Poradenského centra MV po celou dobu veletrhu a také realizací odborného semináře na téma zabezpečení majetku v rámci doprovodného programu veletrhu.

Veletrh v pěti zářijových dnech navštívilo více než 33 000 návštěvníků a část z nich se i zastavila u Poradenského centra MV, kde zástupci Ministerstva vnitra ČR a Policie ČR ve spolupráci s členy Poradního sboru pro situační prevenci kriminality Ministerstva vnitra (např. Cechem mechanických zámkových systému) poskytovali bezplatné poradenství.

„Cílem Poradenského centra MV je každoročně  poskytovat rady z oblasti ochrany majetku a osob  a prevence kriminality, včetně informování veřejnosti o efektivních možnostech řešení možných bezpečnostních rizik a hrozeb“, komentoval činnost Poradenského centra ředitel odboru prevence kriminality MV Michal Barbořík a doplnil: „Konkrétně jde o realizaci programu Bezpečná lokalita a také preventivního projektu Bezpečná země.“

„Na veletrhu návštěvníci Poradenského centra získali  také informace o celorepublikovém preventivním projektu „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“, který představuje souhrn preventivních opatření včetně mobilní aplikace  při ochraně domů, bytů, sklepů, chat a dalších rekreačních objektů proti vloupání“, doplnila za Policii ČR Zuzana Pidrmanová z Policejního prezidia ČR.

Právě o mobilní aplikaci „Zabezpečte se“ byl mezi návštěvníky Poradenského centra velký zájem, desítky osob si mobilní aplikaci stáhly do svého mobilu hned na místě, další návštěvníci si odnesli leták popisující, jak aplikace funguje a co nabízí (leták je v příloze tohoto článku).

„Domnívám se, že účast zástupců MV a policie na veletrhu má velký smysl, a možnost veřejnost přímo osobně oslovit a informovat o vhodném typu ochrany majetku nemáme tak často,“ řekl Milan Fára, z odboru prevence kriminality a pokračoval: „Snažili jsme se apelovat na návštěvníky našeho Poradenského centra, aby uvažovali  už ve fázi přípravy stavby o možnostech ochrany proti trestné činnosti. S certifikovanými  zabezpečovacími prvky je vhodné počítat ideálně už ve fázi projektování stavby. Současně také zdůrazňujeme, že zabezpečení objektů je neustálý proces a je dobré reagovat na trendy v páchání majetkové kriminality, využívat stále sofistikovanější zabezpečovací prvky a při jejich instalaci se poradit s odborníky, a to nejen při výstavbě nových objektů, ale i při zabezpečení již stávajících.“

Další aktivitou bylo uspořádání odborného semináře v rámci doprovodného programu veletrhu FOR ARCH 2021 s názvem „Zabezpečte se – bezpečný domov, komplexní zabezpečení domů, bytů, rekreačních objektů (mechanika, mechanotronika, elektronika, ovládání a digitalizace přístupových systémů, chytrá domácnost a IT bezpečnost atd.)“

Seminář uspořádalo MV ČR ve spolupráci s Policií ČR, Cechem mechanických zámkových systémů, České komory autorizovaných a inženýrů a techniků činných ve výstavbě a se společností ABF, a. s. ve čtvrtek 23. září 2021 a zúčastnilo se ho přes 50 posluchačů.

Seminář byl zaměřen především na aktuální informace k zabezpečení bytů a domů včetně rekreačních objektů (chaty, chalupy atd.).  Účastníci se seznámili se základní zásadami zabezpečení  těchto objektů včetně statistik kriminality prostřednictvím krádeží vloupání a dále již výše zmiňovaným celorepublikovým preventivním projektem „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“, Dalšími tématy semináře byla bezpečná domácnost z pohledu IT, kamerové systémy v bytových a panelových domech, mechanické zábranné prostředky a mechanické a mechatronické přístupové systémy v bytových domech a v rodinných domech. Část semináře byla také věnována projektování staveb a s tím související problematikou certifikovaných zabezpečovacích prvků.

Návod k obsluze aplikace Zabezpečte se II

vytisknout  e-mailem