Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Tip z Webparády: Knínické vize

Stránky městyse Knínice u Boskovic byly do Webparády zařazeny letos v dubnu a udržely se v ní dva měsíce. Vývoj webu, ale i jeden zajímavý projekt představuje starosta Zdeněk Kříž.

Jak vznikaly stránky městyse Knínice a kdo se podílí na jejich aktualizaci? Vnímáte je jako důležitý nástroj pro zviditelnění obce?
Web máme již delší dobu. Současnou podobu dostal v roce 2010 s nově zvoleným vedením obce. Struktura, koncepce, barvy jsou ode mne, o technickou stránku se stará jeden místní hasič. Aktualizuje je jednak úřad městyse, tak i spolky či organizace. Určení jedinci, zástupci spolků, mohou vkládat on-line svoje příspěvky. Co se týká zviditelnění obce virtuální cestou, je internet součástí dnešní doby a v podstatě již samozřejmá a nepostradatelná věc.
 
Stránky nabízí i diskusní fórum, jaké s ním máte zkušenosti?
Osobně nepovažuji anonymní diskusní fóra za ideální prostředek ke sdělování informací. Nicméně ojediněle se vyskytne i podnět, který může být ku prospěchu věci. Ne všichni mají časový prostor nebo odvahu přijít a komunikovat osobně, nebo alespoň s podpisem, pro takové uživatele je toto řešení vhodné. Je to ale mizivé procento. Řada lidí fórum odsuzuje a zrušili by ho, většina je nesleduje. Pokud komunikace vyloženě nepřekročí rámec slušnosti, necháme diskusní fórum v provozu.
 
Zaujalo mě pečlivé dokumentování akcí včetně fotografií či videozáznamů. Má obecní web být i jakousi multimediální kronikou místního dění?
Zatím se jedná o nikým neřízenou aktivitu jednotlivců. Ano, moje představa je, aby v budoucnu byl web i výkladní skříní či kronikou místního dění.
 
Připravujete v nejbližší době inovaci stránek?
Ano, mám vizi, jak by webová prezentace měla vypadat. Její tvorba není sice hlavní prioritou, ale v horizontu přibližně šesti měsíců by mohlo dojít ke změně. Dostane nový design, jednoduchou a jednoznačnou strukturu, přece jenom se jedná o úřední stránky, ale zároveň se bude snažit být „výkladní skříní místního dění”, to jsou základní rysy chystané koncepce.
 
Chystáte řadu zajímavých projektů. Jak vzniknul nápad na dětské hřiště a zahradu v přírodním stylu? Zapojili jste při přípravě i místní obyvatele?
Máme plnou školku dětí, za poslední léta jsme v mateřské škole z jedné třídy navýšili na tři a mají naplněnou kapacitu. Dětská hřiště jsou proto nezbytná. Prosazoval jsem myšlenku přírodního hřiště, neboť preferuji vztah k přírodě a návrat k původním hodnotám či aktivitám. Ať si děti hrají, jsou špinavé či překonávají strach. Přípravy projektu se účastnili mateřská i základní škola, místní obyvatelé i spolky. Další vizí do budoucna je zřízení lesní školky.
 
připravila Ivana Jungová

vytisknout  e-mailem