Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sympozium "Užívání met-/amfetaminu - sdílení zkušeností"

Evropa jedná v Praze o drogách: na sympoziu "Užívání met-/amfetaminu - sdílení zkušeností" vystoupil ministr Ivan Langer. 

Národní protidrogoví koordinátoři zemí EU se sešli v Praze na mezinárodním sympoziu "Užívání met-/amfetaminu - sdílení zkušeností". Na sympoziu vystoupil i ministr vnitra Ivan Langer.

Ministr vnitra Ivan Langer předstoupil před evropské protidrogové koordinátory ve své dvojroli - jako lékař i právník - a také jako spoluautor knihy Racionální protidrogová politika, a účastníkům řekl: "Čelíme předsudkům, neznalosti a citlivosti tohoto tématu." Popřál jim, aby se dokázali ubránit "nezdravým" názorům na drogový problém, aby si udrželi profesionalitu a nebáli se pojmenovávat věci tak, jak jsou, což jim pomůže vytvářet profesionální řešení.
 

Situace v Evropě: "Quite a lot of smoke but very limited fire"

Paul Griffiths (EMCDDA) v úvodním vystoupení prvního bloku hovořil o metamfetaminu jako o relativně novém fenoménu v Evropě. Řekl: "K léčbě uživatelů met-/amfetaminu je třeba volit holistický přístup spíše než se zaměřovat na typ užívané látky." Zdůraznil také, že metamfetamin je nutné vnímat v kontextu užívání a nelegálního trhu s ostatními stimulačními drogami, zejména amfetaminem a kokainem. Užívání metamfetaminu v Evropě je stále omezeno na ČR a v menší míře na Slovensko, i když v poslední době byl v Evropě zaznamenán nárůst záchytů metamfetaminu i počtu výroben metamfetaminu. Zvláště obezřetná by Evropa měla být k rizikovým formám užívání metamfetaminu, zejména injekčnímu užívání; zdaleka nejvyšší počet injekčních uživatelů metamfetaminu je hlášen z ČR, kde navíc je na vzestupu užíváním metamfetaminu v prostředí zábavy.
 

Země s nejvyšší prevalencí užívání metamfetaminu

Imrich Šteliar (SR) a Viktor Mravčík (ČR), vedoucí národních monitorovacích středisek pro drogy a drogové závislosti, prezentovali data o užívání metamfetaminu v SR a ČR. Potvrdili v evropském kontextu nadprůměrný výskyt problémových a injekčních uživatelů metamfetaminu a vysoký podíl metamfetaminu na žádostech o léčbu uživatelů drog.
 

Další informace poskytují

  • doc. MUDr. PhDr. Kamil Kalina, CSc., tel. +420 606 718 113
  • PhDr. Josef Radimecký, Ph.D., MSc., tel. +420 724 240 778
  • MUDr. Viktor Mravčík, tel. +420 724 192 017
     

Další zdroje informací

 

Markéta Matlochová
tisková mluvčí MV pro CZ PRES

  


30. dubna 2009

Odkazy do noveho okna

Konference 01

Konference 01 

Detailní náhled

Konference 02

Konference 02 

Detailní náhled

Konference 03

Konference 03 

Detailní náhled

Konference 04

Konference 04 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem