Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Studie: České militantní neonacistické hnutí (aktuální trendy)

Problematika neonacistického hnutí v Česku, jeho historický vývoj i nástin budoucího vývoje jsou témata odborné studie České militantní neonacistické hnutí (aktuální trendy), kterou na žádost Ministerstva vnitra vypracovali odborníci z Masarykovy univerzity v Brně. Součástí studie je i výčet preventivních opatření pro boj s extremismem, který považuje Ministerstvo vnitra za bezpečnostní prioritu. 

Cílem studie je charakterizovat soudobé české militantní neonacistické hnutí s ohledem na hrozby a rizika, jaké představuje pro integraci menšin a cizinců.
 
Studie přináší nejenom informace o sociální struktuře militantního neonacistického hnutí, které je reprezentováno především příslušníky mladé generace, ale charakterizuje i jeho historickou a ideologickou proměnu. Ta je částečně zasazena do mezinárodního kontextu, v němž je česká neonacistická scéna inspirována především německými a italskými trendy.
  
Analýza také popisuje nedávnou změnu image. Neonacisté si uvědomili, že pokud chtějí prosadit své zájmy, je potřeba oslovit širší veřejnost. Tedy stát se pro ni více přijatelnými prostřednictvím změny vnějších atributů. Zde je opět znatelná inspirace ze zahraničí.
   
Za výrazná témata profilace pro neonacisty v budoucnosti pak považují odborníci problematiku imigrace, romskou otázku a hospodářskou krizi v Evropě.
 
Závěrem studie formuluje principy, ze kterých by se mělo vycházet při preventivních opatřeních a vzdělávání v oblasti extremismu.

vytisknout  e-mailem