Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Stát lépe dohlédne na zakázky v oblasti ICT

Vznikne pracovní komise, která bude kontrolovat nákupy ICT služeb v celé státní správě. 

Dne 18. prosince 2014 proběhlo první jednání Rady vlády pro informační společnost (RVIS). Jedním z hlavních výstupů tohoto setkání je rozhodnutí o zřízení pracovní skupiny, ve které budou nominovaní experti hodnotit zakázky v oblasti ICT. Právníky, ekonomy, techniky do této skupiny navrhne Úřad vlády, ministerstva vnitra, financí, zemědělství a pro místní rozvoj. Tato pracovní skupina začne pracovat hned od začátku ledna a bude povinným připomínkovým místem pro všechny úřady.

Rada vlády pro informační společnost výrazně přispěje k vyšší transparentnosti ICT zakázek ve státní správě. „Maximálně desetičlenná komise bude posuzovat především ty případy, kdy jednotlivé resorty chtějí například zadat zakázku přímo jednomu konkrétnímu uchazeči formou takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění. To se děje nejčastěji například při prodlužování stávajících smluvních vztahů, nebo pokud jde o unikátní produkt či službu, který jiný dodavatel nemůže zajistit,“ vysvětluje náměstek ministra vnitra pro informační a komunikační technologie Jaroslav Strouhal.

Díky práci této RVIS se také změní dosavadní nedostatky v systému řízení ICT ve státní správě, které byly popsány v již publikovaných analýzách a dokumentech. Jednou z dosavadních chyb bylo to, že v koncepci ICT nebyla dosažena politická shoda. Neexistoval ani centrální orgán s pravomocemi standardizace a řízení rozvoje ICT ve veřejné správě a samosprávě. Aplikoval se spíše dílčí – resortní – přístup k řízení rozvoje ICT.

Činnost Rady vlády by díky nově zavedeným opatřením měla přinést i významné úspory. Pod vedením Ministerstva vnitra, které se hlásí ke své řídící a strategické roli v oblasti ICT, RVIS přispěje k zavedení jednotných pravidel pro schvalování investičních záměrů a pravidel nákupu produktů a služeb v oblasti ICT. Dá se totiž odhadovat, že rozsah zbytečných duplicit v informačních systémech a v jejich technické infrastruktuře činí ve finančním vyjádření stovky milionů korun.

Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations
 

vytisknout  e-mailem