Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna - státní rozpočet, dvě nová města

Rozpočtový výbor doporučil Poslanecké sněmovně, aby v prvním čtení podpořila návrh státního rozpočtu na příští rok v podobě, v jaké ho předložilo ministerstvo financí. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL), který se omluvil z jednání vlády a přišel poslancům návrh rozpočtu přiblížit, prohlásil, že příjmy rozpočtu byly na jaře stanoveny sice příliš konzervativně. Připustil však, že vzhledem k současnému nepředvídatelnému vývoji jsou nyní, podle jeho slov, na hranici optimismu, někdy i za ní. Uvažuje proto, že navrhne vládě zhruba na přelomu roku, aby zavázala určitou část plánovaných výdajů ministerstev. Pokud by se příjmy rozpočtu vyvíjely příznivě, úřady by své peníze dostaly.
 
Na popud dětí z Milovic na Nymbursku se poslanci budou zabývat návrhem na rozšíření kalendáře o nový významný den. Dětské zastupitelstvo obce, která se stala po roce 1968 symbolem a sídlem okupačního velitelství sovětských vojsk, požádalo sněmovnu, aby mezi významné dny zařadila 30. červen jako den odchodu okupačních armád z Československa. Starostka dětského zastupitelstva Marie Znamenáčková na podporu žádosti předala ve sněmovně petici s více než 1500 podpisy. Ve vojenském výcvikovém prostoru Milovice sídlila do srpna 1968 československá armáda, ale poté ji do 30. června 1991 vystřídala sovětská vojska. Dramaticky tehdy klesl počet obyvatel ze zhruba 4800 na asi 2700, v Milovicích a okolí bylo ovšem přibližně 20.000 vojáků a 10.000 rodinných příslušníků civilních zaměstnanců a důstojníků. S následky nevítaného osídlení se Milovice vyrovnávají dodnes.
  
Česká republika má dvě nová města a šest městysů. Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček během tradičního ceremoniálu předal ve
Předseda PS M.Vlček a zástupci nových měst Nasavrky a Nalžovské Hory.Miloslav Vlček se zástupci nových měst
čtvrtek 9. října představitelům obcí příslušné dekrety o povýšení. Městem se staly nově Nalžovské Hory na Klatovsku a Nasavrky na Chrudimsku. Nalžovské Hory leží v malebné krajině šumavského podhůří západně od Horažďovic v nadmořské výšce 531 m. Původně zde stávaly dvě vsi - Nalžovy a Stříbrné Hory. Charakter jim propůjčovaly doly ležící v těsném sousedství. Nalžovy byly připomínány již ve druhé polovině 14. století. Největší rozvoj zaznamenaly v souvislosti s dolováním stříbra, které tu začalo v roce 1521. V témže roce začala těžba stříbra, cínu a olova také v sousedních Stříbrných Horách. V důlním revíru obou obcí trvala těžba až do roku 1896. Za doby své důlní slávy byly Stříbrné Hory v roce 1531 povýšeny na městečko a později, v roce 1853, dokonce na město. V roce 1951 byly obě obce sloučeny a daly tak vzniknout Nalžovským Horám. První dochovaný záznam o Nasavrkách je z r.1318 a jako první majitel je uváděn Kunrát de Nassawyrch. Roku 1355 obdržel Nasavrky od krále Karla IV. olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi, který se r. 1360 zasloužil o prohlášení Nasavrk za městečko. Dnes malebné městečko spolu se svým okolím na svazích Železných hor poskytuje výborné podmínky pro pěší turistiku, cykloturistiku, jezdectví i zimní sporty. Naučné stezky "Krajem Chrudimky" a "Keltská stezka" vedou kaňonovitým údolím řeky Chrudimky, přírodní rezervací Krkanka a Strádovské Peklo, na valy keltského oppida, k nově postavené rozhledně Boiika u obce České Lhotice. Vlček poděkoval přítomným představitelům měst a městysů za jejich práci a popřál jim hodně úspěchů. Městysem se nově staly obce Brodce ve Středočeském kraji, Mikulovice na Znojemsku, jihočeské Malšice, Nový Rychnov na Pelhřimovsku, Lukov na Znojemsku a Veverská Bítýška na Brněnsku. Středočeské Unhošti udělil Vlček právo používat obecní vlajku.
 
Text –žam-
Foto archiv PS PČR


Odbor územní veřejné správy, redakce čtrnáctideníku Veřejná správa, 16.10.2008

vytisknout  e-mailem