Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna - ministr Nečas předal ocenění obcím

První ročník soutěže Obec přátelská rodině byl v úterý 4. listopadu vyhlášen v Poslanecké sněmovně. Mezi největšími městy připadlo prvenství Brnu.
1.	Starosta Dobříše Jaroslav Melša přebírá diplom z rukou ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase a předsedy sněmovní komise pro rodinu Tomáše Kvapila Starosta Dobříše Jaroslav Melša přebírá diplom z rukou ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase a předsedy sněmovní komise pro rodinu Tomáše Kvapila
Z menších měst a obcí první ceny převzali představitelé Jablonce nad Nisou, Dobříše, Darkovic na Opavsku a Dubu u Prachatic. Do soutěže se přihlásilo 218 obcí. Ceny předali ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas a předseda sněmovní komise pro rodinu Tomáš Kvapil. Podle Nečase se při hodnocení kladl důraz především na to, jak obec zajišťuje služby pro rodiny. "Obce a města zřizují mateřské školky, sítě dětských hřišť, podporují mateřská centra, další je oblast zvýšené bezpečnosti a prevence ve vztahu k dětem a mládeži," řekl Nečas. Hodnotila se také bytová politika pro mladé rodiny, rodinné slevy na vstupném u kulturních a sportovních akcí, bezbariérová dostupnost budov a dopravy, ale také třeba etická výchova na školách. Mezi městy nad 50 000 obyvatel se na prvních třech příčkách umístila města Brno, Havířov a Hradec Králové. Vítězové dostali šeky na částky od 500 000 korun do dvou milionů korun podle velikosti obce. Peníze obce dostanou jako neinvestiční dotaci na základě projektu, který předloží ministerstvu práce a sociálních věcí. Projekt musí směřovat k dalšímu zlepšení podmínek života rodin.
  
Poslanci dostali na stoly návrh zcela nového zákona o stížnostech, který předložil Jihomoravský kraj. Jeho cílem je podrobně a uceleně upravit postup podávání i vyřizování stížností včetně kontroly toho, jak oslovený úřad stížnost vyřizoval. Předkladatelé poukazují na to, že až do konce roku 2005 upravovala vyřizování vyhláška z roku 1958 o vyřizování stížností, oznámení a podnětů pracujících. Tu však vláda zrušila a nahradil ji od roku 2006 nový správní řád. "Tato úprava je však velice úzká a specifická," tvrdí předkladatelé. Stížnosti by podle navrhovaného zákona mělo být možné podávat i elektronicky, nikoli ale telefonicky. Stěžovatel bude moci požádat o utajení své identity. Anonymní stížnosti se vyřizovat nebudou. Pokud ovšem z takového anonymního oznámení vyplývalo, že někdo spáchal trestný čin, postoupí ji úřad policii. Úřad bude muset stížnost vyřídit do 30 dnů ode dne, kdy ji obdržel.
  
Zemědělský výbor doporučil Poslanecké sněmovně, aby schválila návrh rozpočtu ministerstva zemědělství na příští rok. Ministerstvo by mělo mít k dispozici ze státního rozpočtu téměř 40 miliard korun. Poslanci současně přijali doprovodné usnesení a v něm vyzvali ministra zemědělství, aby dorovnal přímé platby zemědělcům na nejvyšší možnou úroveň. Ministerstvo má podle důvodové zprávy k návrhu rozpočtu na dorovnání přímých plateb k dispozici čtyři miliardy korun. Těmi by mělo zajistit přímé platby ve výši zhruba 78 procent z maximální možné úrovně 90 procent přímých plateb, které dostávají zemědělci v zemích dřívější evropské patnáctky. Poslanci nyní vyzvali ministra Petra Gandaloviče, aby přímé platby dorovnal na úroveň 90 procent. Chybějících 2,6 miliardy korun by měl najít dvěma způsoby: miliarda korun by měla přijít z rozpočtu Pozemkového fondu ČR, dalších 1,6 miliardy je uloženo v rezervním fondu z nevyčerpaných peněz z letošního roku. Ministerstvo financí dalo po dohodě s premiérem souhlas k tomu, že mohou být použity na dorovnání přímých plateb v příštím roce.
  
Text –žam-

vytisknout  e-mailem