Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna - další nové obecní symboly, Zvíkovec městysem

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček předal ve čtvrtek 13.listopadu další nové vlajky a znaky více než šesti desítkám obcí a měst v České
Starosta Zvíkovce Petr Uher přebírá z rukou předsedy PSP Miloslava Vlčka dekret o povýšení své obce na městys Starosta Zvíkovce Petr Uher přebírá
z rukou předsedy PSP Miloslava
Vlčka dekret o povýšení své obce
na městys
republice a zástupcům obce Zvíkovec navíc i dekret o povýšení na městys.
 
Na dvě stě lidí spjatých s letectvím si v pondělí 10. listopadu přišlo do Poslanecké sněmovny připomenout 90. výročí vzniku československého letectva. Před 90 lety, 29. října 1918, byl v Praze založen Spolek vojenských letců, který se stal základem československého civilního letectví. Na akci, kterou uspořádal sněmovní podvýbor pro letectví a kosmonautiku, přítomné přivítal například předseda sněmovny Miloslav Vlček nebo ministr dopravy Aleš Řebíček. Podle předsedy podvýboru Pavla Hojdy byl pozván každý, kdo pro letectví něco dělal nebo dělá, ať již v civilním nebo vojenském letectví.
 
Řečníci zejména rekapitulovali uplynulých 90. let, ale zabývali se i současným stavem a budoucností leteckého sektoru. Ministr Řebíček ocenil kvality českého a československého letectví. „To, že budeme privatizovat ČSA, to, že budeme privatizovat letiště, je jen logický krok, ale není to z toho důvodu, že bychom si s tím nevěděli rady," řekl. Hojda připomněl, že historie létání sahá až do 18. století, do roku 1784, kdy v Praze a o něco později i v dalších českých městech vzlétaly malé balony. „Na první doložený vzlet člověka bylo potřeba počkat až do roku 1790, kdy do Prahy zavítal slavný balonista (Jean-Pierre) Blanchard," uvedl ve svém projevu k přítomným. Přítomní obdrželi také Jubilejní listy, které letošní výročí připomínají.
  
Okolnosti zakázky na koupi nového informačního systému pro správu žádostí o peníze z EU, kterou vypsalo ministerstvo pro místní rozvoj, vysvětloval poslancům kontrolního výboru ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Poslancům se nelíbilo, že ministerstvo chce pořídit nový systém, ale jeho zástupci prý nebyli schopni předložit žádný materiál, na jehož základě se pro koupi rozhodli. Podle Čunka je sice současný systém funkční, ale mohl by být lépe funkční a mohl by být především levnější. Jednání se uskutečnilo za zavřenými dveřmi. Ministr svou žádost o uzavřené jednání zdůvodnil tím, že pokud by na veřejnost unikly některé informace, ohrozilo by to vyjednávání o ceně a stát by nový systém mohl vyjít dráž. Ani s nejnovějším vysvětlením ministra Čunka výbor spokojen nebyl a celou záležitost chce projednat na nejbližší schůzi Sněmovny.
 
Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček přijal v pátek 14. listopadu předsedu Evropské fotbalové unie (UEFA) Michela Platiniho. Ten ho informoval o některých svých reformních myšlenkách a nápadech, které by mohly oživit evropský fotbal. Ten chce navíc ochránit zřízením evropské fotbalové policie, která by pomáhala při velkých akcí řešit problémy s chuligány a také by se snažila sledovat korupční kauzy nebo podezřelé sázky. Jednotlivé svazy by prý služby zvláštního útvaru mohly v případě potřeby využívat. S Vlčkem a předtím i s vicepremiérem Alexandrem Vondrou hovořil Platini také především o blížícím se českém předsednictví v Evropské unii a s tím spojených možných dopadech na fotbalové záležitosti.
 
Text –žam-
Foto archiv PSP

vytisknout  e-mailem