Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Senátoři podpořili vládní novelu zákona o azylu

Ústavně-právní výbor Senátu Parlamentu ČR podpořil ve středu 4. listopadu 2015 vládní novelu zákona o azylu a o pobytu cizinců z pera Ministerstva vnitra. Návrh podpořili členové výboru napříč politickými stranami a doporučili senátorům schválit novelu bez dalších pozměňovacích návrhů. 

Senátoři Ústavně-právního výboru mj. přivítali způsob, jakým Ministerstvo vnitra řeší azylovou politiku. V diskusi nad návrhem také zazněla podpora opatření, ke kterým Česká republika v otázce azylu a pobytu cizinců přistupuje. „Jsem rád, že se senátoři z Ústavně-právního výboru ztotožnili s naším návrhem. Vládní návrh už podpořili poslanci a věřím, že stejně hladce projde tato důležitá novela na příští schůzi také v Senátu,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. Změnu zákona o azylu a o pobytu cizinců navrhlo Ministerstvo vnitra. Novelu schválila vláda i Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Senátoři by návrh měli projednat v průběhu listopadu.
 
Návrh do zákona mj. promítá části dublinského nařízení III, tj. upravuje postup pro určení státu, který má za povinnost věcně posoudit žádost o udělení mezinárodní ochrany v případě, že cizinec podá žádost o mezinárodní ochranu ve více státech.
 
Novela pak především zavádí do zákona o azylu směrnice Evropského parlamentu a Rady, konkrétně směrnici upravující vedení řízení o mezinárodní ochraně a směrnici upravující materiální zabezpečení žadatelů o mezinárodní ochranu. Tyto směrnice jsou součástí tzv. společného evropského azylového systému. Novela také např. snižuje maximální délku omezení vstupu na trh práce pro žadatele o udělení mezinárodní ochrany z 12 na 6 měsíců.
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem