Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Senát projednal návrh zákona o certifikaci veřejných dokladů s biometrickými údaji

Dnes 28. května projednal Senát Parlamentu ČR návrh zákona o certifikaci veřejných dokladů s biometrickými údaji a o změně některých zákonů. Schválený zákon bude nyní předložen k podpisu prezidentu republiky. 

Schválený návrh zákona stanovuje - v návaznosti na technické normy dohodnuté v rámci Evropské unie - pro ochranu citlivých biometrických údajů obsažených v cestovních dokladech jejich certifikaci.

Certifikací se ověřuje neporušenost datového nosiče, do něhož jsou biometrické údaje zapisovány, a oprávněnost přístupu k biometrickým údajům. Přístup k biometrickým údajům budou mít pouze ty subjekty, které jsou podle jiných předpisů oprávněny zjišťovat totožnost fyzických osob. Biometrickým údajem je zobrazení obličeje a údaj o otiscích prstů rukou.

Součástí předloženého návrhu jsou i novely tří zákonů na úseku cestovních dokladů: zákona o cestovních dokladech, zákona o pobytu cizinců a zákona o azylu. Tyto novely úzce souvisí se zavedením otisků prstů a pro případ, že tak nestanoví evropský předpis, určují věkovou hranici pro pořízení otisků na 6 let. Podle dosavadních zkušeností je teprve od této věkové hranice identifikace osoby pomocí otisků prstů zcela spolehlivá.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


28. května 2009

vytisknout  e-mailem