Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Reakce na nepravdivé informace České televize k systému Czech POINT

Ministerstvo vnitra se důrazně ohrazuje proti informacím České televize, která v předvolební debatě 14. října 2013 opět uvedla nepravdivé informace k systému Czech POINT.  

Redaktor Jakub Železný uvedl, že „Data z projektu Czech POINT, skrze který komunikují lidé s úřady a kde jsou uloženy citlivé údaje, spravuje firma vlastněná neprůhlednou společností se sídlem na Britských panenských ostrovech.“Považujeme za nutné opět připomenout fakta, na která jsme Českou televizi opakovaně upozorňovali už při natáčení předchozí zavádějící reportáže ze 7. října 2013 i po jejím odvysílání. Tedy že tyto informace se nezakládají na pravdě.
 
Společnost spravující systém kontaktního místa veřejné správy Czech POINT, která byla vybrána v souladu se zákonem v transparentním výběrovém řízení, nespravuje žádná data. Zjednodušeně řečeno, její úkol je pouze zajišťovat, aby samotný systém fungoval, tedy aby se v případě potřeby dostal požadovaný údaj od konkrétního úředníka k občanovi či naopak.
 
Nepravdivá je také informace, že by v Czech POINTu byly uloženy citlivé údaje. Czech POINT je pouze jakousi důkladně zabezpečenou bránou, díky níž mohou pouze pověření úředníci získat ze spolupracujících zdrojů a na přání občana např. informace z rejstříku trestů či katastru nemovitostí. Tato data se však v systému v žádném případě neukládají.
 
Do systému kontaktního místa veřejné správy tedy nemůže vstoupit nikdo jiný než vybraní úředníci či zaměstnanci orgánů veřejné moci, kteří získali přesně definované oprávnění. Tato skutečnost byla opakovaně ověřena také certifikovanými auditory.
 
Co je Czech POINT
Český Podací Ověřovací a Informační Národní Terminál je  kontaktní místo veřejné správy poskytující občanům zejména ověřené údaje vedené v centrálních registrech, jako jsou rejstřík trestů, obchodní rejstřík, registr živnostenského podnikání atd. Umožňuje občanům získat informace, zažádat o výpis nebo učinit podání ke státu na jednom kontaktním místě (na poště, obecním úřadě či v zahraničí). Počet vydaných výpisů je téměř 10 milionů, kontaktních míst více než 7000.
 
Množství poskytovaných služeb neustále roste. Za přesně stanovených podmínek se mohou stát kontaktním místem pro výkon veřejné správy i banky. Taková banka má povinnost vykonávat v souladu s provozním řádem všechny agendy dostupné na Czech POINTu. V současnosti Czech POINT provozuje na vybraných pobočkách ČSOB.
 
Systém Czech POINT je jedním z nejvýznamnějších IT projektů české veřejné správy a bez problémů funguje již od roku 2007.
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem