Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Reakce na informace v článku „eObčanka má bezpečnostní trhliny. Hrozí krádeže identit“

V deníku e15 vyšel 7. října 2020 článek, který mohl v řadě uživatelů eObčanek vyvolat pocit, že se jejím používáním mohou vystavit riziku odcizení a zneužití své identity. 

Celý systém elektronické identifikace eObčankou je postaven na celoevropských bezpečnostních standardech tak, aby jeho zneužití bylo co nejnepravděpodobnější. Všechny uživatele eObčanek chceme v první řadě ujistit, že za více než dva roky jejich používání jsme nezaznamenali žádný případ, kdy by k takovému zneužití došlo. Bezpečnost celého systému se v čase průběžně vyvíjí tak, aby reagovala na nové hrozby a rizika.  Na zvyšování bezpečnosti dlouhodobě spolupracujeme s odborníky z veřejné i soukromé sféry, nicméně snahu vyvolávat paniku s krádežemi identit s cílem prodat své řešení považujeme minimálně za nekorektní.

Největším bezpečnostním rizikem je vždy chování samotného uživatele, a pokud je jeho zařízení napadeno virem a následně pod plnou kontrolou útočníka, je porušena samotná základní bezpečnost tohoto zařízení a hypotetické narušení bezpečnosti elektronické identifikace je jedním z mnoha problémů, do kterých se může uživatel dostat.
Proto je v zájmu uživatele používat jen legální, podporované a aktuální operační systémy včetně antivirového programu a další bezpečnostní doporučení. V případě podezření na zneužití je zde možnost kdykoliv telefonicky okamžitě deaktivovat funkci elektronické identifikace eObčanky držitele.Jaroslav Strouhal
náměstek ministra vnitra pro řízení sekce informačních a komunikačních technologií

vytisknout  e-mailem