Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Reakce na článek v Lidových novinách

Lidové noviny dnes, 2. června 2015, uveřejnily článek „Experti: Policie ve Vrběticích nepochopitelně selhává, místo může jen zahrnout buldozerem“. Tímto uvádíme některé zavádějící informace na pravou míru: 

Základním pravidlem vyšetřování výbuchů je zajistit maximální bezpečnost jak pro občany, tak pro zasahující složky Integrovaného záchranného systému. Tzn. ohledat místo činu je možné ve chvíli, kdy nebude hrozit nebezpečí, že by případné následné výbuchy v epicentrech mohly způsobit výbuchy dalších skladů.
 
Jak se uvádí ve zprávě Ministerstva vnitra, řádné ohledání místa činu tak bude moci proběhnout po kompletním vyskladnění všech objektů.
Výbuchy, ke kterým došlo v loňském roce, rozmetaly munici a výbušniny v různém stavu poškození stovky metrů daleko, na několika místech došlo i k proražení střešních krytin dalších skladů. V současnosti nelze říct, v jakém stavu se nachází interiéry ještě neotevřených objektů. V celém areálu došlo k výrazné destabilizaci všech skladů a veškeré aktivity v areálu jsou tak rizikové. Riziko tzv. domino efektu je reálné, přičemž jakýkoli další výbuch by znamenal další ohrožení jak okolních obcí, tak zasahujících složek Integrovaného záchranného systému. Proto postup těchto složek musí rizika především minimalizovat. Ohledání místa činu je jednou z nejrizikovějších činností a nelze jej provádět v areálu plném nezkontrolovaných skladů s navezeným nebezpečným materiálem.

 
Policejní prezidium ve své reakci z minulého týdne mimo jiné uvádí, že policejní pyrotechnici odvádějí zcela profesionální práci a vyjádření, které má za cíl hodnotit postup pyrotechniků lidmi, kteří na místě samém nikdy nebyli a o skutečném stavu tak nemají dostatek relevantních informací, odmítá (Reakce Policie ČR na informace uváděné na serveru lidovky.cz).

 

Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a PR

vytisknout  e-mailem