Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Reakce na článek Aktuálně.cz týkající se Zdravotní pojišťovny MV ČR

Tato reakce byla odeslána autorovi článku Petru Holubovi dne 21. listopadu 2012.
 
 
Vážený pane redaktore,
 
musím se zásadně ohradit proti nepravdivým informacím a zavádějícímu titulku ve Vašem článku "Kubice kryje neprůhledné finance své pojišťovny".
 
Ministerstvo vnitra není zřizovatelem Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR, jak se uvádí v článku, ale je jím Ministerstvo práce a sociálních věcí. MPSV pojišťovnu zřídilo ke dni 1. října 1992 na žádost Ministerstva vnitra. Tuto informaci jste obdržel od našeho tiskového odboru, navíc je veřejně dostupná na internetových stránkách pojišťovny, přesto se ve Vašem článku objevila informace nepravdivá. Pro jistotu v příloze zasílám kopii zřizovací listiny, ze které je to snad jednoznačně zřejmé.
 
Zdravotní pojišťovna MV ČR se jmenuje tak, jak se jmenuje, ne proto, že by ji řídil ministr vnitra, ale proto, že část klientů pojišťovny tvoří (nebo tvořila) většina zaměstnanců rezortu vnitra. Rezort Ministerstva vnitra je prostřednictvím mé osoby zastoupen ve správní radě jako reprezentant zaměstnavatelů a má v současné době ve správní radě pouze jednoho zástupce. Nejedná se tedy o šest zástupců, jak uvádíte ve svém článku.  
 
MV nemá se Zdravotní pojišťovnou MV ČR žádné finanční vztahy, její fungování je záležitostí správní rady tak, jak je tomu u všech zdravotních pojišťoven. Nezbývá mi než zopakovat, že Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR je samostatným subjektem a ministr vnitra nemůže pojišťovně zasahovat do problematiky, která je v její samostatné působnosti. Naopak, pokud by toto dělal, pevně věřím, že nezávislí novináři budou první, kteří na takovou skutečnost upozorní.
 
Z výše uvedeného mimo jiné nechápu, jak vznikl titulek Vašeho článku, který obviňuje ministra vnitra, navíc z něčeho, co ani není v jeho kompetenci. Takový článek vyznívá velmi negativně jak pro ministra vnitra, tak i pro Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra ČR. Zdravotní pojišťovna MV ČR je z ekonomického hlediska zdravým subjektem a má například jedny z nejnižších provozních nákladů v přepočtu na jednoho pojištěnce.
 
Vzhledem k tomu, že takový článek poškozuje ZP MV ČR i ministra vnitra, žádám Vás o uvedení nepravdivých informací na pravou míru.
 
Pokud disponujete jakýmikoliv informacemi týkajícími se netransparentního hospodaření pojišťovny, žádám Vás o jejich sdělení. Ujišťuji Vás, že tyto informace předložím správní radě k dalšímu přezkoumání a požádám generálního ředitele pojišťovny o vysvětlení.
 
 
S pozdravem
Mgr. Jaroslav Hruška
předseda správní rady ZP MV ČR  a
1. náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost

vytisknout  e-mailem