Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Reakce MV na reportáž TV Nova „Blázen s cedníkem na hlavě? Ne, Pastafarián!“

Reakce Ministerstva vnitra na reportáž televize Nova „Blázen s cedníkem na hlavě? Ne, Pastafarián!“ z úterý 31. července 2013 a upřesnění pravidel k fotografování s pokrývkou hlavy na doklad totožnosti.  

 
Televize Nova odvysílala v úterý 31. července 2013 reportáž, která vyzněla, že Ministerstvo vnitra uznalo tzv. „Pastafariány“ a je možné se na doklad totožnosti nechat vyfotografovat s cedníkem na hlavě.
 
V první řadě je nutno uvést, že Ministerstvo vnitra církve neregistruje ani neuznává, k tomu je příslušné Ministerstvo kultury. To potvrzuje, že tzv. „Pastafariáni“ nejsou v Česku registrovanou ani uznávanou církví nebo náboženskou společností. Ministerstvo vnitra ve svém výkladu zákona o občanských průkazech jasně říká, že pokrývka hlavy z náboženských nebo zdravotních důvodů je na fotografii přípustná, mělo by se ale jednat o státem uznávanou církev.
 
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že nechat se na doklad totožnosti vyfotografovat např. s cedníkem na hlavě je nepřípustné. Dále je nutné vzít v úvahu, že doklady totožnosti jsou majetkem českého státu a veřejnou listinou, která by neměla být znevažována recesistickými výstřelky.
 
 
Z podrobností k focení na občanský průkaz, jež naleznete na stránkách Ministerstva vnitra, uvádíme:
 
Fotografie musí mít tyto náležitosti
  • Má hladký povrch a je v černobílém nebo barevném provedení, je obdélníkového tvaru o rozměrech 35 mm x 45 mm, postavená na kratší stranu, s rovnými nebo zaoblenými rohy s poloměrem r = 3 mm +/- 0,5 mm, o tloušťce od 0,13 mm do 0,27 mm.
  • Zobrazuje hlavu a horní část ramen zobrazované osoby, a to v předním čelném pohledu. Pohled zobrazované osoby směřuje do objektivu.
  • Odpovídá podobě zobrazované osoby v době podání žádosti. Pohled přes rameno, pootočená nebo nakloněná hlava nejsou přípustné. Zobrazovaná osoba musí mít neutrální výraz a zavřená ústa, oči musí být otevřené a nesmí být překryté vlasy. Brýle osoby na fotografii nesmí zakrývat oči a vytvářet odlesky. Pokrývka hlavy z náboženských nebo zdravotních důvodů nesmí na obličeji vytvářet stíny.
  • Mezi horním okrajem hlavy a horním okrajem fotografie je vzdálenost minimálně 2 mm. Výška obličejové části hlavy, která je tvořena vzdáleností od očí k bradě, je minimálně 13 mm.    
  • Pozadí za zobrazovanou osobou je bílé až světlemodré, popřípadě světlešedé barvy, přičemž je přípustný plynulý přechod těchto barev. Fotografie je bez odlesků, které by skryly nebo výrazně změnily charakteristické identifikační znaky osoby, jimiž jsou zejména tvar a umístění obočí, očí, nosu, úst, brady a celkový tvar obličeje. Nelze provádět retuše ani jiné úpravy negativu ani pozitivu fotografie, popřípadě digitální fotografie osoby, ani jejího tisku.

vytisknout  e-mailem