Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Reakce MV na článek Dušana Šrámka Odposlechy narůstají v Reflexu ze dne 29. 5. 2014

Ministerstvo vnitra se ohrazuje proti zavádějícím tvrzením v článku Dušana Šrámka „Odposlechy narůstají“ v Reflexu ze dne 29. 5. 2014. Autor zde píše, že „kvůli dramatickému nárůstu odposlechů není stále k dispozici každoroční pravidelná zpráva Ministerstva vnitra, kterou ministerstvo předkládá poslancům a Stálé komisi pro kontrolu operativní techniky“. Tato informace se opírá o tvrzení předsedy této komise poslance Daniela Korteho.
 
Analýza odposlechů se však pravidelně vydává v srpnu nebo v září poté, co ji schválí vláda (data vydání za posledních několik let lze ověřit na stránkách Ministerstva vnitra, dokument je veřejný). Rozhodně není pravdou, že analýza odposlechů „bývá pravidelně v dubnu“, jak uvádí poslanec Korte.
 
Analýza za rok 2013 je v tuto chvíli Ministerstvem vnitra již zpracována, prochází vnitřním připomínkovým řízením a poté bude předložena ke schválení vládě. Následně je zasílána poslancům a prezidentu republiky. Měla by tudíž být vydána v průběhu srpna, stejně jako v předchozích letech. Poslanec Korte je jako předseda Stálé komise pro kontrolu operativní techniky o stavu prací pravidelně informován. 
 
I v případě, kdy by bylo evidováno větší množství odposlechů, nemělo by to na termín zpracování analýzy vliv. Veškerá v této analýze sledovaná data se totiž zpracovávají průběžně a ani případné zvýšení počtu odposlechů by technicky rozhodně nemohlo způsobit opožděné zpracování zmíněného dokumentu. Je také nutno uvést, že analýza obsahuje detailní informace o efektivitě nasazených odposlechů, navíc při hodnocení samotného počtu odposlechů je nezbytné vzít v úvahu rovněž nápad trestné činnosti v daném roce. Je třeba zohlednit i to, že odposlechy jsou využívány zejména u organizované trestné činnosti, kde je běžné, že uživatelé mění i několik telefonních čísel denně.
 
Po schválení vládou bude zpráva opět dostupná na stránkách Ministerstva vnitra.

vytisknout  e-mailem