Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Reakce Ministerstva vnitra na článek Martina Shabua – Návrat Pomocné stráže VB

Ministerstvo vnitra se ohrazuje proti zavádějícím informacím redaktora Martina Shabua, který dnes, 22. srpna 2014, napsal v článku v Lidových novinách, že Ministerstvo vnitra plánuje zavést posilu pro Policii ČR z řad občanů. Jejich hlavním úkolem by bylo ve městech a obcích pomáhat dohlížet na bezpečnost. 

Odhlédneme-li od ironického tónu, kterým pan redaktor uvádí celý článek a připomíná pomocné stráže s červenou páskou přes rameno, občanskou uvědomělost a důvěru tehdejšímu režimu, článek skoro vůbec neodráží reakci Ministerstva vnitra na dotazy redaktora Shabua, pouze vytrhává věty z kontextu a fabuluje. Např. odpověď „Ministerstvo vnitra neplánuje vytvářet centrálně ani lokálně žádné pořádkové síly.“ si pan redaktor v článku vysvětlil následovně: „Ministerstvo vnitra pod vedením Milana Chovance z ČSSD plánuje, že by muže a ženy v uniformách opět posílili dobrovolníci z řad občanů: policejní asistenti.“
 
Rádi bychom uvedli celou záležitost na pravou míru, proto v naší reakci posíláme dotazy pana redaktora Shabua i naši odpověď.
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations
 
 
 
>>> Shabu Martin>>>
Dobrý den,
rád bych se vás zeptal na několik otázek. Doslechl jsem se, že ministerstvo vnitra zvažuje vytvoření pořádkových sil, které by asistovali Policii ČR.
 
1. Co je cílem těchto úvah? Jak by tyto podpůrné síly mohly policii pomoci?
2. Byli by tito "asistenti" Policie ČR za svou práci placeni?
3. Jaké by to mělo dopady na rozpočet MV?
4. Musela by se měnit legislativa? (například, aby získali statut veřejného činitele?) Pokud ano, jaká?
5. Kde by tyto pořádkové síly měly být nasazeny?
6. Kdo by je měl tvořit?
7. Kdo s nápadem přišel?
8. Kdo nyní tuto variantu posílení vnitřní bezpečnosti analyzuje?
 
Děkuji za reakci do středy 11hod.
 
S pozdravy,
M. Shabu
Lidové noviny
 
 
 
 
>>> Hana Malá  >>>
 
Dobrý den, pane Shabu,
 
Ministerstvo vnitra neplánuje vytvářet centrálně ani lokálně žádné pořádkové síly. V současné době je na pracovní úrovni zvažována možnost širšího zapojení veřejnosti při řešení otázek veřejného pořádku na lokální úrovni, a to na zcela dobrovolné bázi (tedy bez nároku na finanční ohodnocení).
 
Veřejnost by měla primárně pomáhat obcím a sama sobě, nikoli Policii ČR (např. dohled u přechodů pro chodce před školami, přednášky pro seniory k prevenci kriminality, vzájemné dohlédnutí na chaty v chatových osadách, hledání ztraceného dítěte či seniora apod.).
 
Projekt ještě ani nemá přesné jméno, ale mělo by se jednat o policejního asistenta či policejního dobrovolníka (žádná změna právních předpisů by nebyla nutná, rozhodně by dobrovolníci neměli postavení úřední osoby – „veřejného činitele“). 
 
Ve chvíli, kdy projekt získá konkrétnější podobu, Vás budeme rádi podrobněji informovat.
 
S pozdravem
 
 
Hana Malá
oddělení komunikace
odboru tisku a public relations
 

vytisknout  e-mailem