Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Reakce Jana Kubiceho na osobní útoky policejního prezidenta proti jeho osobě

Dnes jsem si v deníku Právo přečetl rozhovor pana policejního prezidenta Petra Lessy, který je plný verbálních útoků proti mé osobě (http://www.novinky.cz/krimi/275587-kubice-me-vydira-tvrdi-lessy.html). Mj. jsem se dozvěděl, že jako ministr vnitra policejního prezidenta údajně vydírám či ho utiskuji.  

Takovéto bezprecedentní veřejné nařčení důrazně odmítám. Jde o velmi závažná obvinění, která se nezakládají na pravdě. Navíc jde o vystupování, jaké by si nikdo vůči svému nadřízenému neměl dovolit.
 
Policejní prezident by jako absolvent policejní akademie a policista, který slouží 22 let, rozhodně měl vědět, jakým způsobem se může policista vyjadřovat a jak má s terminologií trestního zákona zacházet. Považuji za naprosto nepřípustné, aby policejní prezident v médiích obviňoval svého nadřízeného ze spáchání trestného činu vydírání či útisku. S takto závažnými obviněními z činu, za jehož spáchání je dle paragrafu 175 trestního zákona sazba odnětí svobody až na čtyři roky, by žádný policista, natož nejvýše postavený služební funkcionář, neměl jen tak lehkovážně operovat.
 
Petr Lessy je policista s právy a povinnostmi jako každý jiný, jeho výroky se však výrazně vymykají slušnému profesionálnímu chování a porušují pravidla služební zdvořilosti.
Vážně proto uvažuji o tom, že podám podnět pro Generální inspekci bezpečnostních sborů, zda těmito výroky nespáchal trestný čin.
 
Zdůrazňuji, že policejního prezidenta žádnými kroky nevydírám. Pokud jako nadřízený služební funkcionář hodnotím či kontroluji jeho práci, nejde ani o vydírání, ani o útisk. Takovéto kroky jsou nejen mým právem, ale přímo povinností.
 
Policejní prezident by si neměl brát policii jako rukojmí
Velmi si práce policie vážím, a to nejen jako její bývalý příslušník. Její nejvyšší představitel by si však neměl brát svůj sbor jako rukojmí. Pokud chce pan Lessy odměny pro sebe za práci celé policie, chtěl bych upozornit, že odměny a osobní příplatek se dle zákona o služebním poměru uděluje a přiznává za individuální přístup k výkonu služby, tedy ne za práci policie jako celku, ale konkrétnímu policistovi za osobní mimořádnou kvalitu a mimořádný rozsah výkonu služby. To se týká i policejního prezidenta.
 
Nevím také, z jakého zdroje Petr Lessy vychází, když spojuje služební hodnocení s přiznáním osobního příplatku. Jde o dvě naprosto odlišné věci stanovené zákonem. Pokud by byla konstrukce policejního prezidenta správná, nemohl by mu být osobní příplatek nejen snížen či odebrán, ale ani přiznán. Chtěl bych také zdůraznit, že řízení o odebrání osobního příplatku s Petrem Lessym nebylo zastaveno na nějaký jeho popud, jak tvrdí, ale pouze a jedině z důvodu, že jsem mu chtěl dát čas na odstranění závažných nedostatků, které jsem v jeho práci viděl.
 
Za nutné také považují uvést, že si práce policie velmi vážím. V takto nelehké době musí být policie stabilizovaná a mít na práci klid. Petr Lessy k tomu svým chováním, bohužel, nepřispívá.
 
 
 
Jan Kubice
ministr vnitra

vytisknout  e-mailem