Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pro výpis z rejstříku trestů opět bez rodného listu

Držitelé od loňského ledna nově vydávaných občanských průkazů (eOP), na kterých není uvedeno rodné příjmení, mohou od včerejška na všech kontaktních místech veřejné správy Czech POINT žádat o výpis z rejstříku trestů bez nutnosti dokladovat rodné příjmení rodným listem.  

Ministerstvo vnitra tak vyšlo vstříc žádostem občanů a spustilo do provozu upravenou aplikaci systému Czech POINT pro výpis z rejstříku trestů. Držitel nového občanského průkazu již nepotřebuje další doklad o rodném příjmení. Ministerstvo vnitra po dohodě s Ministerstvem spravedlnosti jako správcem rejstříku trestů zajistilo úpravu postupu žádosti o vydání výpisu. Rodné příjmení je po souhlasu žadatele ověřeno v Informačním systému evidence obyvatel.
 
„Nově upravená aplikace vrací systému jednoduchost služby pro žadatele, když mu pro výpis stačí pouze průkaz totožnosti,“ řekl náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu a legislativu Pavel Kolář.
 
Výpisy z rejstříku trestů jsou prakticky nejpoužívanější službou Czech POINTu. Od ledna 2008, kdy se začaly vydávat právě na kontaktních místech veřejné správy označovaných Czech POINT, jich bylo vydáno již více než 4 miliony.
 
Žadatelé o výpis z rejstříku trestů s novým občanským průkazem vydávaným od 1. ledna 2012 potřebovali dosud kromě občanského průkazu ještě rodný list. Tato skutečnost byla dána tím, že na nových občanských průkazech údaj o rodném příjmení držitele není. Přitom rejstřík trestů stále uvádí rodné příjmení jako jeden z povinných údajů, které musí žadatel poskytnout, aby mohl výpis dostat.
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem