Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Přes Czech POINTy prochází citlivá osobní data občanů zcela bezpečně

Reakce na reportáž České televize v Událostech dne 7. 10. 2013 

Česká televize ve své reportáži nepřesně a zavádějícím způsobem popsala fungování systému Czech POINT. Ministerstvo vnitra se musí vůči těmto chybám důrazně ohradit a uvést je na pravou míru.
Podle ČT: „Na Czech POINTu se shromažďuje řada údajů – od výpisu z obchodního rejstříku přes živnostenský rejstřík až třeba k rejstříku trestů. A k tomu jména, adresy a rodná čísla.“ Czech POINT při vydávání některých výpisů (výpis z rejstříku trestů fyzické osoby, výpis z centrálního registru řidičů atd.) skutečně pracuje s osobními údaji žadatelů o výpis, avšak tato data se v systému Czech POINT neukládají. K těmto údajům má přístup pouze příslušný proškolený úředník na přepážce Czech POINT. Architektura systému Czech POINT byla opakovaně prověřena nezávislými certifikovanými auditory, kteří potvrdili, že je technicky vyloučené, aby k těmto informacím přistoupil kdokoli jiný, a to včetně administrátorů a správců systému Czech POINT. O tom, že správce systému zajišťuje pouze jeho fungování a nemá přístup k žádným osobním údajům, byla redaktorka reportáže informována. O činnostech úředníků a o činnosti celého systému Czech POINT jsou ukládána transakční metadata, která jsou zpřístupněna orgánům veřejné moci oprávněným podle příslušných zákonných ustanovení ke kontrole souladu činnosti systému se zákonnými normami, mimo jiných i se zákonem 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů. 
Česká televize ve své reportáži rovněž uvedla, že „Dohled nad daty z Czech POINTu vyšel přitom stát na celkem půl miliardy korun“. Není to pravda. Ministerstvo vnitra zaplatilo za správu centrály Czech POINT od 1. 11. 2007 do 30. 9. 2013 celkem 208 050 386  Kč bez DPH, ve všech případech na základě výběrových řízení realizovaných v souladu se zákonem 137/2006 Sb., o zadávání veřejných zakázek.
Systém Czech POINT je jedním z nejvýznamnějších IT projektů české veřejné správy a bez problémů funguje již od roku 2007.

vytisknout  e-mailem