Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pracovní skupina pro přesídlení a relokaci se mj. shodla na kritériích výběru legálních migrantů, k jejichž přijetí se zavázala vláda

Dnes, ve čtvrtek 13. srpna 2015, se na Ministerstvu vnitra podruhé sešli členové Pracovní skupiny pro přípravu a realizaci přesídlení a relokace. Cílem Pracovní skupiny zřízené předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou je zajistit hladký průběh výběru, přemístění a integrace 1 500 uprchlíků, které se na základě sjednávané celoevropské dohody zavázala vláda ČR přijmout v následujících dvou letech.  

Důležitými body jednání byla dohoda na kritériích výběru 400 uprchlíků z Jordánska a Kurdistánu a 1 100 uprchlíků v rámci relokace z Itálie a Řecka. Dalším z bodů bylo také projednání způsobu přesídlení 15 nemocných syrských dětí i s rodinami z Jordánska. „V tuto chvíli finišuje příprava přesídlení vybraných nemocných syrských dětí i s rodinami. Na přelomu září a října by do Česka měla přiletět první skupina cca 50 osob, konkrétně by mohlo jít o 11 vybraných dětí i s rodinami,“ uvedl mj. 1. náměstek ministra vnitra pro řízení sekce vnitřní bezpečnosti Jiří Nováček s tím, že na konci roku by do Česka mělo přiletět dalších 50 pečlivě vybraných osob z Jordánska. Pokud se potvrdí informace, že vybrané syrské děti i s rodinami budou spadat do dohodnuté kvóty, mohlo by letos do Česka přiletět 100 osob z celkem 400, které se vláda zavázala dobrovolně přijmout v následujích dvou let z Jordánska a Kurdistánu. Na výběru osob se přímo v Jordánsku budou kromě zástupců Ministerstva vnitra, Fakultní nemocnice Motol a Správy uprchlických zařízení podílet také zástupci Ekumenické rady církví a České biskupské konference.
 
1. Informace o přesídlení 15 nemocných syrských dětí s rodinami z Jordánska
  • Členové skupiny se shodli na doplnění členů mise o zástupce církví. Projekt je v pokročilé fázi realizace a finální mise uvedených zástupců do Jordánska je plánována na 6. až 13. září 2015.
2. Informace o zahájení realizace přesídlovacího programu z Jordánska v rámci evropského přesídlovacícho schématu
  • V roce 2015 by měla ČR v rámci přesídlení přijmou 100 migrantů, v roce 2016 dalších 200 migrantů a v roce 2017 pak posledních 100 migrantů evidovaných vysokým komisařem OSN. Hlavní kritéria výběru budou případné předešlé vazby na ČR či jinou zemi EU a upřednostňovány budou úplné rodiny a rodiny s malými dětmi.
  • V potaz budeme brát také integrační potenciál, dosažené vzdělání či profesi. Na výběru se kromě Ministerstva vnitra budou podílet také Ministerstva práce a sociálních věcí, školství a Úřad vlády.
  • Pro plynulý a kvalitní výběr zřídí Ministerstvo vnitra v Jordánsku dočasné Tranzitní přesídlovací centrum. Centrum poskytne zázemí jak pro výběrové týmy ČR, tak pro samotné uprchlíky.
3. Informace o stavu relokačního programu
  • ČR se dobrovolně zavázala solidárně přijmout 1 100 osob z Itálie a Řecka. Návrh rozhodnutí je nyní projednáván Evropským parlamentem. Konkrétnější představy postupu bude možné sdělit až po Radě pro spravedlnost a vnitřní věci, která se bude konat 8. až 9. října 2015.
Ministerstvo vnitra také připravuje výzvu veřejnosti, která se bude chtít zapojit do aktivit spojených s pomocí uprchlíkům. Podbrobnosti zveřejní Ministerstvo vnitra po jednání Pracovní skupiny
17. září tohoto roku.
 
Na činnosti Pracovní skupiny se pod vedením Ministerstva vnitra podílejí zástupci Ministerstev financí, práce a sociálních věcí a průmyslu a obchodu, Úřad vlády, Asociace krajů, Svazu měst a obcí, odborů, zaměstnavatelů, Ekumenické rady církví a České biskupské konference.
 
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations Ministerstva vnitra
 

vytisknout  e-mailem