Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pracovní skupina jednala o realizaci Státního integračního programu

Na Ministerstvu vnitra se dnes, v úterý 15. prosince 2015, sešli popáté členové Pracovní skupiny pro přípravu a realizaci přesídlení a relokace. Cílem skupiny, zřízené premiérem Bohuslavem Sobotkou, je zajistit hladký průběh výběru, přemístění a integrace uprchlíků, které se na základě sjednávané celoevropské dohody zavázala vláda ČR v následujících dvou letech přijmout.  

Dnešním jediným bodem otevřeného jednání pracovní skupiny byla realizace Státního integračního programu pro osoby s udělenou mezinárodní ochranou formou azylu nebo doplňkové ochrany, který vláda schválila 20. listopadu 2015. „Tento program bude spuštěn 1. ledna 2016 a dnes jsme hovořili o tom, jak bude tento systém nastaven a jaké budou role jednotlivých aktérů. Bude nastaven dvojfázový proces integrace cizinců. V první fázi v integračních azylových střediscích, kde by se měli cizinci především naučit český jazyk a měli by projít úvodním kurzem demokracie a kultury v ČR. V druhé fázi, tedy v individuální integraci do obcí, jsme zvolili cestu, že tyto služby bude zajišťovat generální poskytovatel integračních služeb,“ uvedla zástupkyně ředitele odboru azylové a migrační politiky Pavla Novotná a doplnila, že Státní integrační program funguje již od roku 1993.

Vláda schválila, že pro rok 2016 bude generálním poskytovatelem integračních služeb Charita ČR. Generální poskytovatel Charita ČR bude smluvním partnerem Ministerstva vnitra a bude koordinovat integrační fázi na místní úrovni ve spolupráci s místními samosprávami s možností využívat subdodávky služeb. „Charita ČR bude spolupracovat například s nestátními neziskovými organizacemi, církvemi, obcemi či zaměstnavateli a měla by zajistit propojení nabídky a poptávky po zajištění integračních služeb na celém území ČR,“ dodala Pavla Novotná.

Na realizaci Státního integračního programu pro rok 2016 bude vyčleněna částka 200 mil. Kč s tím, že 73 mil. Kč bude uvolněno ze státního rozpočtu a 127 mil. Kč z finančních zdrojů Evropské unie jako příspěvek za přesídlené a relokované osoby.

 

Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

 

vytisknout  e-mailem