Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pracovní setkání expertů k problematice obchodování s lidmi v Solenici

Odbor prevence kriminality Ministerstva vnitra ve spolupráci s odborem bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra a Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu Služby kriminální policie a vyšetřování policie České republiky pořádal odborný mezinárodní seminář – pracovní setkání expertů k problematice obchodování s lidmi, se zaměřením na nucenou práci. Setkání se uskutečnilo ve dnech 29. září – 1. října 2010 v hotelovém zařízení Ministerstva vnitra Solenice.
Semináře se zúčastnilo 36 českých a 8 zahraničních účastníků zejména z řad policie a justice.Lektorskou činnost zabezpečovali experti z České republiky, ze Slovenska, Ukrajiny a zástupce FBI Legal Attaché pro Českou a Slovenskou republiku.
 
Cílem mezinárodního expertního setkání bylo zlepšení a urychlení předávaní informací v úrovni prověřování a vyšetřování, k čemuž by mělo přispět předání kontaktních údajů na odborníky z jednotlivých zemí z řad policie a justice. Účastníci se také seznámili s činností vlastních a příslušných útvarů účastnických zemí a na tomto základě budou spolupracovat při řešení mezinárodních případů obchodování s lidmi v dotčených zemích. Získáním znalostí trestního řízení z účastnických zemí se napomůže nastavit postupy vyšetřování tohoto trestného činu. Během diskuze byla zdůrazněna potřeba intenzivnějšího zapojování Interpolu do spolupráce při řešení mezinárodních případů obchodování s lidmi. Dalším opatřením, které by mělo vést ke snižování výskytu tohoto trestného činu jsou konzultace s orgány činnými v trestním řízení. Dlouhodobým problémem je např. znevěrohodňování svědků trestného činu obchodování s lidmi během trestného stíhání a během řízení před soudem. V této souvislosti bylo zdůrazněno dostatečné informování a příprava svědků trestného činu obchodování s lidmi ohledně průběhu trestního řízení a řízení před soudem tak, aby byla zajištěna jejich věrohodnost a nadále jim poskytovat dostatečnou ochranu a podporu v rámci legislativního a nelegislativního (podpůrného) rámce.
 
           
 

vytisknout  e-mailem