Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Použití hesla „From the River to the Sea“ může být za určitých okolností trestným činem

Zástupci Ministerstva vnitra, policie nebo Nejvyššího státního zastupitelství dnes diskutovali o posuzování projevů na aktuálních protiizraelských demonstracích. Shodli se na tom, že používání hesla „From the River to the Sea/Palestine will be free“ může naplňovat znaky trestného činu. 

Jednání se zúčastnili zástupci Ministerstva vnitra, vedení policejního prezidia, Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy, Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě, Nejvyššího státního zastupitelství a pražského magistrátu.

Závěrem diskuse je, že užití hesla „From the River to the Sea/Palestine will be free“ je v kontextu útoku Hamásu proti Izraeli ze 7. října 2023 problematické a mohlo by naplňovat znaky trestného činu. Vazba na hnutí Hamás a další organizace volající po zničení státu Izrael je dle Ministerstva vnitra jednoznačná, heslo bylo historicky většinově využíváno ve spojení s jasně deklarovaným požadavkem na zničení existence státu Izrael a odstranění části obyvatelstva jakoukoli, i násilnou formou.

Policie se proto bude provolávání tohoto hesla i jeho propagaci na transparentech během demonstrací aktivně věnovat. O problematickém charakteru hesla bude mimo jiné předem informovat svolavatele demonstrací.

Dle Ministerstva vnitra lze při užití hesla v současné době uvažovat o případném naplnění skutkové podstaty některých trestných činů. Mohlo by se jednat zejména o následující ustanovení trestního zákoníku: § 312e Podpora a propagace terorismu, § 356 Podněcování nenávisti proti skupině osob, případně § 405 Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Veškeré okolnosti používání tohoto hesla bude policie vyhodnocovat individuálně.


Klára Dlubalová
odbor komunikace Ministerstva vnitra

vytisknout  e-mailem