Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Poslanci projednají zásadní změny ve volbách

Návrh zákona o správě voleb čeká projednání v Poslanecké sněmovně. Novinkou bude například podání žádosti o voličský průkaz na kterémkoli obecním úřadě, pevně daný termín komunálních, krajských a senátních voleb začátkem října nebo stálejší vymezení senátních volebních obvodů. Ministerstvo vnitra také zpracovalo odpovědi na nejčastěji otázky, které se týkají volebních změn. 

Balíček zákonů, který zásadním způsobem modernizuje volební proces, míří v Poslanecké sněmovně do prvního čtení. Jednou z hlavních novinek, které zákon zavádí, je vytvoření informačního systému správy voleb. „Tento systém umožní vést jednotný seznam voličů, který nahradí dnešních přibližně 6500 „stálých seznamů voličů“.  Nejenom, že tím významně zjednodušíme práci obcím,  těžit z toho budou i občané,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. Pro ty to totiž znamená významné zjednodušení získání voličského průkazu. Žádat o něj budou moci nově na kterémkoli obecním nebo zastupitelském úřadě bez ohledu na místo svého trvalého bydliště. Na nejbližším úřadě si jej také budou moci vyzvednout, což významně sníží potřebu voličské průkazy zasílat.

Mezi další novinky patří stálejší vymezení senátních volebních obvodů. Dříve platilo pravidlo, že se kvůli přesunům obyvatel pravidelně proměňovaly senátní obvody. Docházelo tak k případům, kdy někdo neměl delší dobu možnost volit, nebo naopak volil častěji, aniž by změnil místo trvalého pobytu. V roce 2018 byla tato úprava zrušena a fakticky došlo k „zakonzervování“ stávajícího vymezení obvodů. Návrh zákona proto nově počítá s možností měnit vymezení volebního obvodu jednou za 12 let.

Návrh dále stanovuje pevný termín voleb do zastupitelstev obcí, krajů a do Senátu v prvním celém říjnovém týdnu. Tím se zamezí posouvání termínu voleb směrem k letním měsícům, ke kterému v současné době dochází. Změnou projdou i hlasovací lístky pro volby prezidenta republiky a do Senátu, kdy současnou sadu lístků nahradí pouze jeden lístek se seznamem kandidátů. Jedná se jak o ekonomickou, tak i o ekologickou úsporu. Důležitou novinkou je také konání voleb pouze v jeden den, aktuální návrh počítá s hlasováním v pátek od 7 do 22 hodin. Nově by tak voliči mohli hlasovat o hodinu déle než doposud.

Datum, od kterého by uvedené změny měly platit, je stanoveno na 1. ledna 2026. Odpovědi na nejčastější otázky naleznete v příloze.
Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem