Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Posilujeme bezpečnost škol a veřejných prostranství. Ministerstvo vnitra rozdělilo přes 27 mil. Kč na ochranu měkkých cílů

Nácvik postupu pro případ útoku na školu a personál v rámci projektu Jihočeského kraje „Ozbrojený útočník ve škole“ nebo bezpečnostní audit 44 škol zřizovaných hlavním městem Praha, to jsou některé projekty dotačního programu Ministerstva vnitra (MV) pro kraje na neinvestiční opatření k ochraně měkkých cílů, které resort vnitra letos finančně podpoří. 

Celkem 27 639 000 Kč rozdělilo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám MV mezi kraje včetně hlavního města Prahy, které si o dotace na zvýšení odolnosti měkkých cílů vůči závažným násilným a teroristickým hrozbám požádaly. Šlo o všechny kraje kromě Jihomoravského. „Ukázalo se, že kraje a města mají o pomoc při posilování ochrany škol a úřadů zájem. To je dobrá zpráva. V ochraně měkkých cílů i podpoře krajů budeme pokračovat,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že MV uvažuje o vyhlášení programu i v příštích letech. Mezi další podpořené projekty patří mj. vyhodnocení bezpečnosti a bezpečnostní plány pro školy v Královéhradeckém nebo Olomouckém kraji. Např. Plzeňský kraj se touto formou rozhodl posílit ochranu tří škol ve městě Horažďovice.

Program ochrany možných měkkých cílů je rozdělený na dvě části. Na ochranu veřejných prostranství a objektů (akcí) veřejné správy rozdělilo CTHH mezi osm krajů 8 269 000 Kč, dalších 11 krajů a Praha získaly 19 370 000 na ochranu a zabezpečení škol a školských zařízení.

Kraje žádaly zejména o podporu projektů zaměřených na zpracování vyhodnocení ohroženosti veřejných prostranství nebo škol a školských zařízení či o prostředky na zpracování bezpečnostních plánů, školení a cvičení zaměřených na ochranu měkkých cílů. Dotační program vychází z vládní Koncepce ochrany měkkých cílů, všechny žádosti přezkoumala odborná komise.

Národní systém ochrany
Jde o další z řady aktivit MV na ochranu míst s výskytem většího množství osob, která mají nižší úroveň zabezpečení proti násilným útokům. MV už mj. vytvořilo Koncepci ochrany měkkých cílů pro roky 2017–2020 nebo metodiku k vyhodnocení ohroženosti měkkého cíle. Vzniklo také Koordinační centrum pro židovské měkké cíle. Cílem všech aktivit je vytvořit fungující národní systém ochrany měkkých cílů, díky kterému bude možné účinněji čelit hrozbě například i teroristických útoků.


 

Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a PR

vytisknout  e-mailem