Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Podmínky použití občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem pro účely elektronické identifikace a doporučená bezpečnostní opatření

Níže uvedené podmínky použití občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem pro účely elektronické identifikace (dále jen "občanský průkaz") a související doporučená bezpečnostní opatření pro uživatele byly vypracovány Ministerstvem vnitra na základě povinnosti stanovené v § 7a zákona č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech ve znění pozdějších předpisů. 

Podmínky použití občanského průkazu

Občanský průkaz je možné používat pouze v souladu s právním řádem České republiky. Občanský průkaz lze použít pro účely elektronické identifikace, a to pouze za předpokladu, že je používán současně s originální aplikací "eObčanka - identifikace". Aplikace "eObčanka - identifikace" je volně ke stažení na internetové adrese: https://info.eidentita.cz/ jako součást instalačního balíčku.

Občanský průkaz lze použít také pro účely podepisování elektronických dokumentů a dále pro přihlašování do informačních systémů s využitím autentizačních certifikátů. Za tímto účelem je držitel občanského průkazu oprávněn uložit do kontaktního elektronického čipu kvalifikované certifikáty pro elektronické podpisy a autentizační certifikáty (§ 3 odst. 8 zákona č. 328/1999 Sb.). Pro účely správy kvalifikovaných certifikátů pro elektronické podpisy, autentizačních certifikátů a změny přístupových kódů, je k dispozici aplikace "eObčanka -správce karty", která je rovněž volně ke stažení na internetové adrese: https://info.eidentita.cz/ jako součást instalačního balíčku.

Není povoleno používat elektronické funkce občanského průkazu prostřednictvím jiného, než originálního softwaru. Originální software zahrnující aplikace "eObčanka - identifikace" a "eObčanka -správce karty" je k dispozici ke stažení formou instalačního balíčku na adrese:  https://info.eidentita.cz/.

Čtečka čipových karet by měla splňovat základní parametry -  soulad s normou ISO 7816, CCID (Chip Card Interface Device), komunikační standard PC/SC a být kompatibilní s operačním systémem počítače.

  

vytisknout  e-mailem