Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Podmínky použití občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem pro účely elektronické identifikace a doporučená bezpečnostní opatření

Ministerstvo vnitra níže zveřejňuje podmínky použití občanského průkazu vydávaného od 1. července 2018 s kontaktním elektronickým čipem pro účely elektronické identifikace a související doporučená bezpečnostní opatření pro uživatele. 

Podmínky použití občanského průkazu

Občanský průkaz je možné používat pouze v souladu s právním řádem České republiky. Občanský průkaz lze použít pro účely elektronické identifikace, a to pouze za předpokladu, že je používán současně s originální aplikací "eObčanka - identifikace". Aplikace "eObčanka - identifikace" je volně ke stažení na internetové adrese: https://info.identitaobcana.cz/ jako součást instalačního balíčku.

Občanský průkaz lze použít také pro účely podepisování elektronických dokumentů a dále pro přihlašování do informačních systémů s využitím autentizačních certifikátů. Za tímto účelem je držitel občanského průkazu oprávněn uložit do kontaktního elektronického čipu kvalifikované certifikáty pro elektronické podpisy a autentizační certifikáty (§ 5 odst. 1 vyhlášky č. 281/2021 Sb., k provedení zákona o občanských průkazech a některých ustanovení zákona o cestovních dokladech a zákona o základních registrech). Pro účely správy kvalifikovaných certifikátů pro elektronické podpisy, autentizačních certifikátů a změny přístupových kódů DOK, IOK, PIN, PUK a QPIN, je k dispozici aplikace "eObčanka - správce karty", která je rovněž volně ke stažení na internetové adrese: https://info.identitaobcana.cz/ jako součást instalačního balíčku.

Není povoleno používat elektronické funkce občanského průkazu prostřednictvím jiného, než originálního softwaru. Originální software zahrnující aplikace "eObčanka - identifikace" a "eObčanka - správce karty" je k dispozici ke stažení formou instalačního balíčku na adrese: https://info.identitaobcana.cz/.

Čtečka čipových karet by měla splňovat základní parametry - soulad s normou ISO 7816, CCID (Chip Card Interface Device), komunikační standard PC/SC a být kompatibilní s operačním systémem počítače.

  


Odbor centrálních informačních systémů, 17. dubna 2024

vytisknout  e-mailem