Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Petr Blahuta

Petr Blahuta je členem našeho týmu již od roku 1973, kdy nastoupil do Rudé hvězdy jako „záklaďák“. Tehdy bylo obvyklé, že vrcholoví sportovci absolvovali základní vojenskou službu v Rudé hvězdě či Dukle. Jeho celoživotní láskou je sport vonící benzinem. Petr jezdil terénní motocyklový sport (dnešní enduro) a také motokros. 

Je dvojnásobným mistrem České republiky (1975,1976), účastníkem mnoha ME, a hlavně jezdcem Mezinárodní motocyklové šestidenní. Šestidenní byly rozhodně nejtěžší motocyklovou soutěží světa a kvalifikovali se na ně jen ti nejlepší jezdci. Pro motocyklisty to byly vlastně takové olympijské hry. Petr se šestidenních účastnil celkem šestkrát (Anglie, Rakousko, Itálie, Francie, dvakrát Slovensko).

V roce 1983 se na sedmé šestidenní v anglickém Walesu už bohužel nedokázal kvalifikovat. V tomtéž roce jej na ME ve Valašském Meziříčí potkala téměř smrtelná nehoda. Veřejná bezpečnost totiž vpustila na uzavřenou trať řidičku se škodou 120, do níž Petr narazil v téměř 160kilometrové rychlosti. Výsledkem byly zpřelámaná žebra, propíchnuté plíce, roztržená játra a diagnóza „Neví se, zda přežije.“  Dohromady jej dávali doktoři v ostravské nemocnici 1,5 roku.

Poté se Petr opět vrátil do Rudé hvězdy jako „velitel dopravní  jednotky“ (dnešní dispečer). Kromě tehdejších „pohlavárů“ vozil také sportovce.  Od r. 1996 byl členem realizačního týmu kanoisty a dvojnásobného olympijského vítěze Martina Doktora – s   „Bobanem“ strávil celý zbytek jeho aktivní kariéry. Mnoho by o Petrovi mohli vyprávět také veslaři v čele s Miroslavou Knapkovou, ale i většina našich sportovců, které vždy bezpečně dopravil na světové soutěže či soustředění.

Po téměř 50 letech se Petr pomalu chystá do aktivního odpočinku. Radost mu kromě řízení aut bude dělat hlavně jeho malý vnouček a vnučka.

Odkazy do noveho okna

Blahuta1_třetí zleva

Blahuta1_třetí zleva 

Detailní náhled

Blahuta2

Blahuta2 

Detailní náhled

Blahuta3

Blahuta3 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem