Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Parawesterniáda a zvonky

Ocenění Vesnice roku 2014 získaly Kateřinice na Vsetínsku. Různorodost aktivit pro děti, vstřícnost k požadavkům handicapovaných, zapojení obyvatel, to jsou jen některé z přísad úspěšného valašského receptu pro život na menší vesnici.

Kateřinice si možná spojíte s hokejovými puky, které se zde vyrábějí a dodávají do celého světa. Kouzlo této obce, nacházející se pod Hostýnskými vrchy, tkví ale v něčem úplně jiném. Pestrostí nabídky zájmových aktivit by směle mohla konkurovat i větším sídlům. Kromě tradičních aktérů přispívajících k živému dění v obci, jako jsou hasiči, fotbalisté, skauti, maminky s dětmi či škola, zde najdete i opravdu originální možnost, jak naplnit volný čas. Při Farním sboru Českobratrské církve evangelické zde totiž funguje hudební soubor Zvonky dobré zprávy, zabývající se hrou na ruční zvonky. Zajímavá iniciativa vznikla díky partnerství se Southminsterskou presbyteriánskou církví v Pittsburghu a nadšení farářů, manželů Jelínkových. Děti tak mají od roku 2011 možnost zúčastnit se mezinárodního tábora zvonkohry, angličtiny a divadla či získávat zkušenosti s koncertním vystupováním u nás i v cizině. V základní škole přibyl také díky této spolupráci kroužek výuky angličtiny.

„Obec se hodně rozvíjela již za předcházejícího starosty Antonína Mikšíka. Máme vodovod, kanalizaci, včetně čistírny odpadních vod. Provozujeme je sami, proto můžeme nabídnout občanům cenu za vodné a stočné čtyřicet tři korun, náklady na život jsou tady nižší. Již v roce 2004 byl také vyřešen problém se signálem, který nebyl dostatečný, protože se obec nachází v údolí. Ve společném projektu Kateřinic se sousedními obcemi Ratiboř a Hošťálková se podařilo napojit na centrální optický uzel České republiky. Díky tomu máme vysokorychlostní internet i kvalitní připojení kabelové televize za přijatelné peníze,“ doplňuje starosta Vojtěch Zubíček.

Účelné je i využívání prostor v budovách pro činnost spolků či institucí. V kostele Českobratrské církve evangelické se místnost, která slouží i jako zkušebna, položením koberce proměňuje v mateřský klub. Kancelář starosty leží v těsné blízkosti mateřské školky. V sále kulturního domu, který se nachází ve stejném objektu jako obecní úřad a mateřská škola, je přes polední čas jídelna. Objekt ale není bezbariérově přístupný, na což klade samospráva v Kateřinicích velký důraz, a tak by se měl již brzy rekonstruovat. Mimo jiné Moravská organizace vozíčkářů pořádá v Kateřinicích dvakrát do roka setkávání vozíčkářů. Existuje také plán Mobility obce Kateřinice, který zahrnuje jedenáct dílčích projektů a je registrován pod Úřadem vlády České republiky v rámci Národního programu mobility pro všechny. Cílem je zpřístupnit a propojit společensky významné objekty v obci, tedy kromě multifunkční budovy obecního úřadu, mateřské školy a kulturního domu je to i obchod, kostel, základní škola a tělocvična.

Ne všechny projekty budou podpořeny Úřadem vlády, například zpřístupnění obchodu plánuje financovat a provést svépomocí sama obec. „U multifunkčního objektu bude také třeba rozdělit projekt na tři rozpočty, vymezit přesně hranici, kterou část uhradí Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nebo Ministerstvo kultury,“ upřesňuje Vojtěch Zubíček. V obci se již podařilo v loňském roce vytvořit bezbariérový chodník směrem do centra a také bezbariérový přístup na fotbalové hřiště. Lávka vedoucí přes potok na hřiště byla podpořena dotací Ministerstva pro místní rozvoj na zmírnění škod po povodních. Lidé s handicapem naleznou zázemí také v Dětském bezbariérovém centru Březina, které vybudoval Junák. Skauti zde občas pořádají i speciální akce, při nichž vozí handicapované na raftech a lodích na nedaleké požární nádrži. Konají se zde Parawesterniády.

„Když jsme prezentovali obec v soutěži Vesnice roku, připravili jsme pro hodnotící komisi třináct vozíčků, na nichž se pak pohybovali. Mohli si tak uvědomit, co všechno takové omezení obnáší,“ připomíná Pavel Drábek, zástupce oddílu Junáka. Příprava na prezentaci k ocenění Vesnice roku měla pozitivní dopad i na spolupráci neziskových organizací. „Spolky o sobě věděly i předtím, ale spíše se vnímaly jako konkurenti, prosazovaly svoje zájmy. Stávalo se také, že se zároveň konalo více aktivit, a děti si tak musely vybrat jednu z nich. Teď se situace zlepšila a zástupci spolků si i navzájem koordinují termíny. Také jsme měli dobrou zkušenost s tím, že jsme dotační titul, letos poprvé vyhlášený zastupitelstvem, určený na podporu aktivit neziskových organizací a místních občanů spojili s veřejným představením projektu. Bylo dobré, že si lidé v praxi vyzkoušeli, jak napsat i prezentovat projekt, včetně sestavení rozpočtu,“ upřesňuje starosta.

A jaké plány mají Kateřinice do budoucna? Na pozemku nad školou by časem mohly vzniknout filharmonie či stavby připomínající tradiční život a řemesla. Při revitalizaci vodní nádrže by oblast kolem Dětského bezbariérového centra Březiny získala relaxační zónu a stezku spojující tuto část s centrem obce, kterou by mohli využít jak maminky s kočárky, tak vozíčkáři. O tom, že se Kateřinicím daří nabízet kvalitní podmínky pro život, svědčí nejen ocenění, ale i to, že se lidé po studiích do obce vrací.
 
Ivana Jungová

vytisknout  e-mailem