Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Originalita webu: Geoportál i Zápotockého nové šaty

Pokračujeme v hodnocení z minulého čísla a pořadí obcí se otřásá v základech!
 
 
webparada kveten.jpg 
 
Jak si obce zatím vedou? Do čela žebříčku se posunuly Zákolany. Polepšila si také obec Choteč a získala druhé místo. Změna nastala i na třetí pozici, kam se propracovaly Václavovice a odsunuly tak obec Cotkytle na páté místo. Největší propad zaznamenaly Batňovice, které se z vedoucí pozice propadly na čtvrté místo.


Zákolany

Karel Ferschmann: I na webu obce Zákolany je používáno slabé šedé písmo na bílém podkladu a je špatně čitelné. Vyměnil bych název obecní zastupitelstvo za správné zastupitelstvo obce a udělal sumář členů zastupitelstva, stejný jako u výborů a komisí. Nepotřebuji třeba prvotně číst jejich životopisy. Co mě dostalo – Zápotockého nové šaty!
František Kroutil: Nejlepší dojem ve mně zanechaly stránky obce Zákolany, které považuji z pohledu prezentaci života v obci za velmi dobré. Každý uživatel zde může nalézt jak články z jednotlivých kulturních aktivit, fotogalerii, tak i informace o dění v obci ze strany obecního úřadu. Velmi chválím geoportál, kde lze zhlédnout aktuální územní plán obce a jiné mapy. Užitečná je jistě i aplikace pro registraci čísla mobilního telefonu do SMS systému obce. Nechybí ani aktuální či historická čísla místního zpravodaje ke stažení. Snad bych jen doporučil neutápět kalendář akcí a zobrazovat jej hned v horní části úvodní stránky. Bylo by fajn také mírně graficky zatraktivnit šablonu webu.
Marek Přecechtěl: Zákolany mají na první pohled pěkné barevné a kontrastní řešení webové prezentace. Obrázek v záhlaví krásně komunikuje s horní červenou lištou. Odkazy v textu jsou podtrženy, což by nutně nemuselo být špatné u kratších textů, ale v pravém sloupci proběhlých akcí působí pod fotografiemi až staromilsky, neprofesionálně. Navíc mají nejednotnou velikost použitého písma. Také tento sloupec zbytečně zabírá obsah stránek na úkor aktualit. Odkazy jsou na webu červenou barvou, ale stejná barva je použita také na označení data příspěvků, což je matoucí. Vytknul bych i nejasné směřování odkazů z úvodní stránky, při rozkliknutí „více informací zde“ se většinou otevře přímo vložený PDF soubor. Stačilo by k odkazu připojit alespoň ikonu PDF. Doporučoval bych sloupec proběhlých akcí zapasovat do stránek horizontálně a zvětšit písmo v článcích u aktualit. Vertikální navigace nenabízí další úroveň zanoření při najetí myši, což hodnotím kladně, zhoršuje se pak většinou uživatelské ovládání nižších úrovní. Nesmyslné je dvojnásobné použití slova Budeč hned pod sebou ve třetí části vertikálního menu. Pod nadpisem Budeč a okolí je totiž hned první položka právě Budeč. Určitě se dá sekce lépe pojmenovat, například Nejbližší okolí. Horní horizontální menu nad fotografií obce se svým grafickým ztvárněním jakoby do původního záměru ani nepatřilo. Je to jediný prvek na stránce, který používá plastický přechod. Podle informace v zápatí vznikla šablona obce již v roce 2007. Což na jednu stranu svědčí o kvalitě odvedené práce, ale každý projekt je potřeba opečovávat, aby nepřestal plnit svou funkci.
Václav Sýkora: Stránky obce Zákolany jsou z hlediska informací pro občana nejlepší. Web je přehledný. Oceňuji kromě množství formulářů geoportál, SMS infokanál, diskusní fórum a funkční fulltextové vyhledávání. Stránky také obsahují řadu aktualit.
 

Nové obce

Do Webparády nasazujeme další dvě obce, v letošním ročníku se více zaměříme na městyse.


Jince

Web městyse Jince (Středočeský kraj, 2 214 obyvatel) zaujme hned úvodní stránkou, která newsletterovým způsobem nabízí velké informací. K dobré orientaci v aktualitách přispěje i zajímavě pojaté menu ve formě tří barevně odlišených boxů – Občané Městyse Jince, Návštěvníci a turisté, Firmy a podnikatelé. O kulturním životě obce se můžete přesvědčit ve fotoalbech na speciálně zřízené stránce. Zastupitele si lze prohlédnout i na fotografiích.


Knínice

Obec Knínice u Boskovic (Jihomoravský kraj, 871 obyvatel) zvolila pro web kombinaci oranžové a bleděmodré, která působí na uživatele příznivým dojmem a přispívá také k přehlednosti zde prezentovaných informací. Díky vyznačení polohy na mapě vpravo v horní liště okamžitě víte, ve které části republiky se městys nachází. Webem procházíte pomocí celkem jednoduché navigační lišty v levé části, která zůstává na stabilním místě. To, co je však nejdůležitější, stránky odráží běžný život v městysi. V rubrice Kultura a sportUplynulé dění v obci se tak dozvíte o akcích, jako byly velikonoční jarmark či Knínická zimní olympiáda. Z akcí naleznete i obsáhlou dokumentaci v rubrice Fotogalerie. Knínice si můžete prohlédnout i na fotografiích pořízených z balónu. V diskusním fóru se vede čilý dialog a rubrika Zábava & video nabízí neotřelá videa, jako jsou záznamy z divadelních představení či Břišní tanečnice Ožvodlíci & Haupti.


Trocha statistiky

V České republice je v současné době 212 městysů a žije v nich celkově 242 709 obyvatel. Nejméně obyvatel žije v obci Levín, Ústecký kraj (123), nejvíce v obci Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj (3 085). Největší počet městysů je zastoupen ve Středočeském kraji (49), dále pak v Jihomoravském kraji (40) a Kraji Vysočina (40). Pouze jeden městys je v Karlovarském kraji, dva v Libereckém a tři v Moravskoslezském kraji. Pokud se podíváme konkrétně na obce s rozšířenou působností, nejvíce městysů nalezneme ve správním obvodu města Znojmo, a to jedenáct. Větší zastoupení tohoto druhu obce (8) je také v kraji Vysočina ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Třebíč. Po šesti městysech pak mají v obvodu Rakovník ve Středočeském kraji, Prostějov v Olomouckém kraji, Blansko v Jihomoravském kraji a Jihlava v kraji Vysočina. Jak je uvedeno na stránkách Ústavu územního rozvoje: „Městys, nebo také městečko, je historický typ obce stojící mezi městem a vesnicí. Status městyse nebo městečka uděloval od třináctého století panovník, po roce 1918 ministerská rada. Městys musel mít městský charakter a plnit roli spádového městečka pro okolní vesnice. Statut „městys“ přestal být udělován od roku 1949. Novelou zákona o obcích se od roku 2006 tento statut opět navrací.“
 

Za parádou

Hodnotí pro vás Evžen Vaněk: 1. Choteč, 2. Václavovice, 3. Zákolany, 4. Cotkytle, 5. Batňovice
 

Originalita

Stránky obce Choteč nabízí aktivní záhlaví s online službami a informacemi. Václavovice zvolily zajímavé pojetí hlavní navigace. U Zákolan doporučuji prohlédnout si online geoportál. Cotkytle zaujme na první pohled jednoduchostí a barevností navigace. Web obce Batňovice je řešením staršího typu.
 

Design

U Chotče se jedná o čistou, účelnou grafiku s dobře čitelným obsahem. Navigace obce Václavovice je sice zajímavě řešená, ale hůře čitelná. Grafika Zákolan je soustředěná pouze do záhlaví. Cotkytle využila minimalistický design i grafiku, ale vlastně proč ne. Stránky obce Batňovice využívají klasické řešení.
 

Nápady a multimédia

Z nadstandardního obsahu Choteč nabízí fotogalerii, videa přes YouTube, Facebookový profil, online anketu či RSS. U obce Václavovice lze kromě fotografií zhlédnout i videa přes YouTube, přečíst si kroniku. Uživatelé stránek Zákolan mohou diskutovat ve fóru, o dění v obci pak svědčí fotografie či příspěvky v rubrice Obec v médiiích. U Cotkytle se více dozvíte třeba o rodácích, prohlédnout si můžete symboly obce, multimédia zde nenajdete. Náhled do obce Batňovice umožňuje webová kamera.
 
Květen - aktuální pořadí
Období 18. 3.–21. 4.
Období 22. 4.–5. 5.
Počet týdnů ve Webparádě
Nejvyšší
dosažená
pozice
 5 1 7 1
4 2 7 2
2 3 7 2
1 4 7 1
3 5 7 3
6. Jince 
6 1 6
 
7 1 7
  
Hlasujte pro jedinečnost!
Uzávěrka druhého kola 14. května 2013 e-mail se jménem jedné obce pošlete na adresy ivana.jungova@mvcr.cz, jiri.chum@mvcr.cz

 

vytisknout  e-mailem