Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Originalita měst a obcí: Zdařilé rozcestníky a diskuze občanů

Hodnocení kandidátů na Parádní web začínáme z pohledu kritéria dění v obci a komunikace, které mají na starosti starostové Karel Ferschmann a František Kroutil.
 

Vesnice, Městys

Dolní Břežany
Karel Ferschmann: První pohled na titulku je sice efektní, ale pro návštěvníka, který něco hledá, málo efektivní. Nelíbí se mi zbytečná délka stránky. Sjíždění posuvníkem hluboko dolů je nepohodlné a nepraktické. Volil bych jednoduchou křižovatku informací s odkazy na to, co potřebuji na webu vyhledat. To je na těchto stránkách ale to jediné, co kritizuji. Naplněnost stánek je výborná, vše je aktualizované, bohatá diskuze občanů prokazuje, že s webem, potažmo s obcí, veřejnost často komunikuje a velmi důležitá je zpětná komunikace a reakce na příspěvky od samosprávy. Zajímavé jsou odkazy v sekci na stránky spolků a sdružení, které dokumentují společenský a spolkový život v obci a hlavně málo běžné je, že i ty jsou až na výjimky pravidelně aktualizované. Web Dolních Břežan u mě zatím jednička.
František Kroutil: Musím uznat: krásný a pravidelně aktualizovaný web. Už jsem delší dobu nenarazil na tak šikovně zorganizované webové stránky. K nalezení je zde snad úplně všechno, co člověk na obecních stránkách očekává. Možná bych jen vytknul font použitý v menu, jeho protáhlý vzhled a poměrně velká nahuštěnost písmen mi nepřijde příliš přehledná. I řazení podkategoriií v hlavních kategoriích (Obec, samospráva, Obecní úřad,…) bych asi volil jinak, opět moc nepřitahuje přehuštěnost slov. Ale jinak pěkné, pochvala.
 
Opatovice nad Labem
Karel Ferschmann: Web obce z mého pohledu má nepříliš zdařilou grafiku, plýtvá zbytečně velkými modrými ikonkami, které se ukazují spíše ve spodní části jednotlivých stránek. Opět bych přesunul důležité na první kliknutí, než na posouvání. Naplněnost a aktualizace webu je dobrá, zajímavý je obsah i provedení Zpravodaje Opatovic. Škoda, že jsem nenalezl jeho archiv, tedy pokud vyšla více než dvě čísla. Odkaz na Organizace a instituce už zdaleka není tak úspěšný s aktualizací informací o nich. Jsou zde většinou velmi strohé základní údaje, tady bych doporučoval, pokud má organizace vlastní webové stránky, zadat rovnou prolink na ně, určitě by to bylo účelnější. Méně, nebo skoro nic jsem nenalezl pro turisty, stejně tak jsem nenašel žádnou webovou komunikaci s občany.
František Kroutil: Zajímavě řešená grafika titulního obrázku webu, na dalších úrovních mne to ale poněkud zklamalo svou přílišnou jednoduchostí, která nepůsobí moc atraktivně. Chvíli jsem přemýšlel nad logikou členění jednotlivých podkategorií a trošku jsem nepochopil, proč pod hlavičkou Život v obci je jednou z hlavních podkategorií Zdravotnická zařízení nebo proč se jako jedna ze tří zdůrazňuje v kategorii Obec a její historie oblast Dokumentace krizového řízení obce. Obávám se, že způsob řešení krizového řízení obce asi nebude příliš atraktivní čtení pro každodenního návštěvníka. Raději bych zde viděl reportáže z dění v obci, nebo odpovědi na žhavé otázky starostovi. Obrovský kalendář obecních akcí, který zabírá klíčové místo na úvodní stránce, neobsahuje téměř žádné akce (v červenci jednu, v srpnu žádnou, v září žádnou). Na to, jakou zabírá důležitou pozici na webu, je to poněkud plýtvání místem, navíc si myslím, že 2,5 tisíce obyvatel v obci vytvoří za tři měsíce více než jednu společenskou aktivitu. V Magazínu se nenachází žádný magazín. Jinak je vidět, že se obec o naplňování webu informacemi o místních aktivitách (novinkách) poměrně snaží.
 
Vojkovice
Karel Ferschmann: I tady se můj pohled na titulní stránce soustředí spíše na krásnou spodničku tanečnice, než na to, jakým způsobem se mám na webu obce orientovat. Vadí mi slabé šedé písmo na bílém podkladu, nehospodárné využití samotné titulky. V předložených informacích se mi nelíbí například statické informace v těch povinných (ISVS), nebo odkazy najdete zde a odkaz není funkční. Bohužel, stejně tak návštěvníkovi moc neřeknou strohá usnesení z jednání zastupitelstva. Je to sice v souladu se zákonem, ale čtenář se z toho stejně nic moc nedozví. I tady jsem nenašel žádnou snahu o komunikaci s občany přes internet. Tento web mě příliš nenadchl.
František Kroutil: Na první pohled mne u těchto webových stránek zaujaly zvolené obrázkové ikony u jednotlivých odkazů, je vidět, že si na nich skutečně dali tvůrci záležet. Velmi se mi líbí také způsob zveřejňování reportáží ze života obce a fotogalerie. I když grafika webu působí také velmi jednoduše, tady to vůbec není na škodu, naopak vyvolává pocit správné organizovanosti. Co mi chybělo, byl určitě kalendář akcí, který není nikde k nalezení, ačkoliv lze usuzovat, že podle reportáží má obec bohatý sportovní a kulturní život. Možná by webu slušelo, kdyby zde byla možnost komunikace s vedením obce či nahlášení poruchy. Třeba radnice plánuje více komunikace přes Facebook.
 
Vrbice
Karel Ferschmann: Obecní web má jednoduchou grafiku webu s relativně přehlednou titulkou. Informace jsou dobře seřazeny, dokumenty se jednoduše otvírají. Horší už to je v dokumentech ze zasedání zastupitelstva se strohými informacemi z jednání, také odkaz na kulturní akce je prázdný. Prakticky žádné informace jsem nenalezl pro turisty, ani žádnou komunikaci samosprávy s veřejností. Velmi se mi naopak líbí fotogalerie.
František Kroutil: Při první návštěvě se mi hned líbila grafická podoba úvodní stránky i zobrazení vybraných témat s názvem Mohlo by Vás zajímat. Kategorie v levém menu jsou sice hezky řazené, ale rolování podkategorii vpravo od menu je nešikovné, zvláště když vyroluje tak velký seznam, že se vám jeho spodní část schová na obrazovce pod spodní lištu. Kalendář kulturních aktivit jaksi skončil v červnu 2014, škoda. Vzhledem k tomu, že na stránkách se nenachází odkaz na nějaký místní zpravodaj, chybí mi informace o dění v obci. Kromě pěkných fotogalerií totiž nic dalšího není k nalezení. Jako občana mne trochu bolí to, že komunikaci s obcí musím řešit na složité adrese podatelna.vrbice@o2active.cz nebo ou.vrbice@o2active.cz, ačkoliv má obec koupenou vlastní doménu vrbice.net. I další adresy jsou s pouze s doménou významného telekomunikačního operátora a ne obce. Řešení vlastního mailhostingu už dnes skoro nic nestojí. Škoda.
 
Tisá
Karel Ferschmann: Přestože, jak již čtenáři časopisu Veřejná správa již ví, mi vadí velké fotografie na titulních stránkách, tak tady vše napravuje rozcestník vodorovný i svislý se spoustou informací, přehledně sestavený. Funguje zde řada nadstandardních aplikací pro občany, poměrně obsáhlý servis pro turisty, obec vydává pravidelně Zpravodaj Tisá, jsou zde videa, diskusní fórum a další zajímavosti. V zápisech z jednání zastupitelstva obec sice správně „anonymizuje“ údaje o kupujícím, což mně osobně vadí, přestože vím, že stále hrozí sankce Úřadu pro ochranu osobních údajů, ale má-li být informace úplná, měl bych kupujícího znát. Dobré hodnocení webu naplněného aktuálními informacemi kazí technické uspořádání statického místa pro úvodní fotografii. Vždy, když klikneme na nějaký odkaz, musíme sjet posuvníkem na stránce dolů, místo toho, aby se požadované informace objevily rovnou na obrazovce monitoru na další stránce. Než na to přijdeme, chvíli nám to trvá.
František Kroutil: Tyto webové stránky jsou poměrně hodně naplněny informacemi pro turisty, ba dokonce bych hádal, že se jedná o atraktivní turistickou oblast, neboť i tak je graficky titulní web laděný a myslím, že každého zaujme krása místní skalisek. Informačně se tu člověk po chvíli hledání asi dozví vše, co potřebuje, snad jen mohu doporučit zdůraznění kalendáře místních aktivit, kterých je evidentně také pěkná řádka a určitě by to zajímalo i místní turisty, kteří sem přijíždějí užívat si krásného okolí. Zdá se, že se obec poměrně aktivně stará o informování svých občanů o dění na obecním úřadě i v obci samotné. Opět bych trochu vytknul rolování velkého množství podkategorií, které už pak přestává být přehledným. Jinak je patrné to, že se autor webu opravdu mohutně snažil na web dostat velké množství informací, což se s ohledem na použitou grafiku jeví tak akorát na hraně jejích možností.
 

Města

Brno-Bystrc
Karel Ferschmann: Je evidentní, že města dříve než obce pochopila, že titulní strana je důležitým místem pro první pohled návštěvníka a všechna nově zařazená města do soutěže mají na tomto místě více, či méně zdařilé rozcestníky, tedy dobrá zpráva pro toho, kdo něco hledá. Grafice webu by se dalo leccos vytknout (na jedné stránce – různé fonty, barva a velikost písma), musíme zkoušet myší, který z textu je interaktivní a povede nás dál, struktura povinných informací také není moc dobře uspořádána, ale na tomto webu lze objevit i řadu zajímavých a potřebných informací, určitě z oblasti sportu, kultury, výbornou úroveň mají Bystrcké noviny, v zápisech z jednání zastupitelstva se jmenovitě uvádí, jak kdo hlasoval, velmi dobře hodnotím webovou komunikaci samosprávy s občany.
František Kroutil: Na první pohled web nezaujme. Informace rozprostřené na úvodní stránce spolu splývají. Kalendář až do září zeje prázdnotou (jedna akce v září), přitom zabírá spoustu místa na úvodní stránce. Ačkoliv úvodní stránka obsahuje textové upoutávky na další dění v Brně-Bystrc, nekoresponduje to s kalendářem. A tím, že je úvodní stránka poměrně zaplavená textem, těžko se návštěvník zorientuje. Na městskou část bych očekával více snahy o komunikaci s občany. Možná to trochu zakrývá ta ne úplně atraktivní grafika, ale dojem ze stránek není příliš atraktivní.
 
Jeseník
Karel Ferschmann: Také zde hned na titulní stránce nalezneme přehledný rozcestník, dobré je členění jednotlivých sekcí. Na první pohled se nám musí líbit sekce Usnesení zastupitelstva, kde nalezneme zvukový záznam, videozáznam, jak kdo hlasoval i jmenovitě účast zastupitelů města. Nadšení však zchladí skutečnost, že zastupitelé mají před sebou písemný materiál k jednání a tak se vlastně občan příliš informací nedozví. Určitě by nebyl problém k jednotlivým bodům na webové stránky přidat právě ty přílohy, o kterých se jednalo. Pak by to bylo dokonalé. Výborná je sekce Turista a Jesenicko pro návštěvníky tohoto regionu. Komunikaci s občany jsem nenalezl.
František Kroutil: Řekl bych: typické městské stránky s tradiční strukturou: občan, turista, podnikatel. Tento web lze rozhodně nazvat přehledným a naplněným podstatnými informacemi i odkazy na služby úřadu a vůbec celého města. Líbí se mi reportáže z dění ve městě s uvedením pěkných fotogalerií, i upozornění na příští veřejné zasedání zastupitelstva města. Poněkud jsem zmatený z místního kalendáře aktivit, který sice zobrazuje i promítané filmy v místním kině (chvála za to), ale snaží se členit ambiciózně pořádané aktivity ještě do třinácti podkategorií, což si myslím, že je bohužel jen matoucí. Ale jinak jsou to poměrně slušné, standardní webové stránky města.
 
Postoloprty
Karel Ferschmann: Prakticky stejný portál jak graficky, tak uspořádáním nezapře aplikaci Webhouse. Web má dobře rozčleněné sekce pro orientaci čtenáře, jeho náplň je bohatá a aktualizovaná. Stejně tak jsou na tom stránky organizací města – základní a mateřské školy, domu dětí a mládeže a další. Zajímavý je také Zpravodaj města, sice v černobílé podobě, ale to mu nic neubírá na kvalitě. Pozitivní je také udržení kina v provozu. Co mě tedy dostalo, to jsou dokumenty usnesení z jednání zastupitelstva města, protože jsem nikde nic horšího ještě neviděl. Jestli to má ukazovat na otevřenost radnice vůči veřejnosti, nevím. Také jsem nikde nenašel žádné diskusní fórum s veřejností.
František Kroutil: Návštěvník na těchto webových stránkách nalezne opět asi vše, co potřebuje. Upravenost základní stránky je přehledná, odkazy na jednotlivé informační kategorie dostačující. Aktualizace novinek je velmi pravidelná, snad jen opět škoda, že se tolik zmiňovaný kulturní život příliš nepropaguje. Hlavně reklama na budoucí akce prakticky není k nalezení, kalendář obsahuje pouze starší položky, navíc není součástí úvodní stránky. To je snad jediné, na čem bych zapracoval, jinak se mi informačně stránky líbily.
 
Třebíč
Karel Ferschmann: Titulní strana s jednoduchým členěním a grafikou, jednoduché a rychlé zobrazování dokumentů. Výborně jsou zde zpracované informace pro turisty a návštěvníky města. Na horní liště odkaz na Diskuzi, kde je vidět časté dotazy občanů a pravidelná komunikace se samosprávou i úředníky města. Nepoměrně více informací se dozvíme také z dokumentů zastupitelstva, byť i zde jsou žadatelé začerňováni. Kvalitní web.
František Kroutil: Na úvod komentáře k těmto stránkám je třeba dodat, že o kulturním dění ve městě informují stránky Městského kulturního střediska s jinou doménou, na kterou je návštěvník odkázán. Takže tyto webové stránky obsahují spíše úřední informace a tak tomu asi i odpovídá jejich vcelku jednoduchý vzhled. Z těchto mne zaujala třeba aplikace sledování stavu žádosti – při vyřizování pasů, občanských průkazů, objednávání klientů například při práci s registrem vozidel, spousta vrstev geoportálového systému. Řekl bych, že stránky jsou plné informací a grafika je relativně přehledná. Na první pohled web nijak neexceluje, nicméně po podrobnějším procházení zjistíme, že v nich každý občan, turista i podnikatel nalezne vše, co hledá. O tom kulturním dění se ale musí dozvědět více jinde. Ocenil bych tedy aspoň jednoduchý kalendář akcí, klidně i s odkazem na uvedené kulturní středisko.
 
Velké Meziříčí
Karel Ferschmann: Titulka podle mého gusta. Spousta odkazů na různé informace z kultury, sportu, virtuální prohlídky města, fotogalerie, webkamery, formuláře i tiskopisy. Velmi zajímavým nápadem je chat se starostou, kde se zobrazuje i předcházející komunikace, jen frekvence chatu je slabší (mezi čtrnáctým a patnáctým uplynulo půl roku). Ani zde jsem se v zápisech z jednání zastupitelstva nedozvěděl, komu se co prodává. Ale v každém případě o hodně více, než na internetových stránkách města Postoloprty. Obecná komunikace s občany také není na webu k nalezení.
František Kroutil: Netradičně pojaté webové stránky, které ale po chvíli hned zaujmou. Musím říct, že mne tyto stránky i docela bavily. Jednak si jako organizátor můžete sami zadat do kalendáře aktivitu, kterou pořádáte pro ostatní – pravděpodobně po řádné autorizaci webmasterem, jednak vás město upozorňuje na horká místní témata jako například Desatero problémů Velkého Meziříčí, volby do zastupitelstva, upozorňuje speciálně na program svého kulturního léta. To vše nevtíravě a přesto tak, že to nepřehlédnete. V adresáři firem a služeb opět můžete tu svou interaktivně zadat přes formulář a zřejmě správce stránek vám ji do katalogu zařadí. Doporučuji stránky ke zhlédnutí, určitě vás zaujmou.
 
připravila Ivana Jungová
 

Hodnocení porotců

Dění v obci a komunikace
Vesnice, Městys
František Kroutil: 1. Dolní Břežany, 2. Vojkovice, 3. Tisá, 4. Vrbice, 5. Opatovice nad Labem
Karel Ferschmann: 1. Dolní Břežany, 2. Tisá, 3. Vrbice, 4. Opatovice nad Labem, 5. Vojkovice
 
Města
František Kroutil: 1. Velké Meziříčí, 2. Jeseník, 3. Třebíč, 4. Postoloprty, 5. Brno-Bystrc
Karel Ferschmann: 1. Velké Meziříčí, 2. Třebíč, 3. Jeseník, 4. Brno-Bystrc, 5. Postoloprty
 

 

vytisknout  e-mailem