Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Originalita měst a obcí: Vyplatí se mít svůj styl

Závěrečný finiš soupeření webových prezentací a videí se blíží, výsledky hodnocení poroty v jednotlivých kategoriích Parádního webu se dozvíte ve vánočním dvojčísle.
 
Kromě vítěze Webparády získaly ocenění další stránky a jedno video. Cena redakce Veřejné správy byla udělena webu Jesenice a videu obce Modlany Tepláková zábava, zábrany jsou otrava. Hodnotili jsme v tomto genderově vyváženém složení: Denisa Čermáková, Ivana Jungová, Jiří Chum a Jiří Korbel. Vybírali jsme přitom z Tipů redakce, kterými se letos staly Adamov, Česká Kamenice, Jesenice, Kaplice, Trutnov a Vimperk, v kategorii Video pak ze všech soutěžících multimédií. A co konkrétně nás nejvíce oslovilo?


Zaujal design i tepláky

Jiří Korbel: Web obce Jesenice je ze všech Tipů redakce nejpřehlednější a má jednotný grafický styl. Je důkazem toho, že se vyplatí zadat vytvoření stránek kvalitnímu grafickému studiu. V tomto případě evidentně studio dostalo dobré zadání, nebo si zjistilo, co občané od webu obce požadují. Stránky jsou přehledné, návštěvník se v nich dobře orientuje. Bez většího hledání si může kliknutím zvolit cestu k požadované informaci, ať již se chce něco dozvědět o obci, získat informace ze zastupitelstva, o Czech POINTu či si vyplnit formuláře. Web je velmi povedený po grafické stránce a kromě toho přehledně naplňuje i funkci, kterou mají stránky obce mít. Určitým nedostatkem je absence jazykových mutací. U malé obce to sice nevadí, ale alespoň jedna jazyková mutace by tam být mohla. Z videí je na první pohled nejprofesionálněji zpracované video Čížkova. Proč však v roce 2013 oceňovat video z roku 2007? Nakonec jsem zvolil video obce Modlany, které podle mého názoru nejvíce naplňuje požadavky soutěže. Popisuje událost, která se v obci stala, celkem vtipně a originálně informuje své občany i ostatní návštěvníky webu o tom, jak se v obci „žije“.

Denisa Čermáková
: Za nejvíce přehledné považuji stránky Jesenice a Trutnova. Jesenici však hodnotím výše, neboť se jedná o uživatelsky příjemný web, který umožňuje velmi snadné vyhledávání informací a navíc nabízí atraktivní grafické zpracování, jehož síla je v jednoduchosti. Líbí se mi zveřejněné kontakty na vedení obce, ke kterým se návštěvník dostane jedním klikem, a rubrika Jak vyřídit. U Adamova a Kaplice mě příjemně překvapilo, že nabízejí kontakty na vedení obce, a to i mobilní. U Kaplice jsou ale hůře dohádatelné obecné kontakty – například na infocentrum, jelikož se „ukrývají“ v sekci Ostatní. Zato u nich oceňuji aktivní jazykové mutace. Za graficky méně zdařilé považuji weby České Kamenice a Vimperka. Z pozitiv bych zmínila u Vimperka sekci pro nevidomé a u České Kamenice snadno dostupné kontakty, bohaté informace pro turisty a dvě jazykové mutace. Nejvíce originálními a přitom kvalitně natočenými jsou videa Tepláková zábava, zábrany jsou otrava a Jak se v Zahrádce hrály karty. U videa obce Čížkov je škoda, že je staršího data, z roku 2007, jinak by si zasloužilo první místo. Takhle upřednostňuji zábavné video z obce Modlany. Pozornost si zaslouží také video Školy v Bílovci se zapojily do mezinárodního projektu EDISON, které obsahuje sdělení a je svým způsobem nápadité. U ostatních videí postrádám buď originalitu, či lepší technické zpracování.

Ivana Jungová: Z Tipů redakce jsou pro mě jednoznačným favoritem internetové stránky obce Jesenice. Rychlý přístup k informacím, elegantní design, možnost komunikace se zástupci obce v diskusním fóru či zhlédnutí videa ze zasedání zastupitelstva a přehledné informování o záměrech obce, to je přesně to, co od webu samosprávy očekávám. Z videí si mě naprosto získaly Knínice u Boskovic, jejich Břišní tanečnice Ožvodlíci & Haupti prostě nemají chybu! Pokud bych měla vzít v potaz i kvalitní technické zpracování, hlasovala bych pro Modlany.

Jiří Chum: Hlasování jsem měl z naší čtveřice nejtěžší, protože vedle mne seděl webový aligátor. Dali jsme po dlouhém dohadování společný hlas Jesenici, zejména pro bezkonkurenční přehlednost webu – v té za ní ostatní semifinalisté pokulhávají – a svěže pojednané aktuality. Velmi se nám líbilo Diskusní fórum. Přesto si ponecháváme několik výhrad k neproniknutelné organizační struktuře a představení zastupitelů, zejména ve srovnání s Českou Kamenicí. Klady však převažují! Obecní videa jsou ještě na začátku budoucí slávy, nadšení není vždy vyváženo technickou kvalitou. Té by se obce měly učit u Čížkova. Tamní videa jsou dokonalá, jen letos obec žádné nové nenabídla. Modlany se stávají zaslouženým a vtipným vítězem. Aligátor si na zimu pořídil tepláky!

 

vytisknout  e-mailem