Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Originalita měst a obcí: Působit moderně a svěže

Křtiny zaútočily na přední pozice a podařilo se jim získat prvenství. Zákolany, Choteč a Jince si tak o jedno místo pohoršily. Václavovice se propadly až na konec Webparády. Suchdol nad Odrou se dostal na páté místo a odsunul Batňovice na šestou pozici.

Suchdol nad Odrou

Karel Ferschmann: Při otevření webu městyse Suchdol nad Odrou se na nás na velké ploše vyvalí širokoúhlá fotografická prezentace, která návštěvníka zarazí tak, že chvíli neví, co vlastně na webu městyse chtěl. Titulní strana je zcela jistě efektní, ale měla by být především spíše webovým rozcestníkem, než přebalem knihy. Například to nejdůležitější, kontakty, jsem objevil až na spodní straně titulky po sjetí posuvníkem dolů, což mě napadlo, až když jsem odkaz na kontakty nikde nenašel. Bohužel je na webu použito tmavě hnědé písmo na hnědém podkladu, špatně čitelné, nebo světle šedé na bílém. Nenalezl jsem v povinně zveřejňovaných informacích odkaz na výroční zprávy. Také se složitě na několik kliknutí dostáváte k samotnému dokumentu. Chybí mi nějaká kniha návštěv, nebo diskusní fórum.
František Kroutil: Přiznám se, že tento web mne příliš obsahově nezaujal. Možná bylo cílem zde umístit maximum informací, ale marně jsem hledal nějakou reportáž z kulturní či sportovní akce, něco o životě obce. Podle zveřejněných pozvánek je určitě pravděpodobné, že se v obci děje po celý rok spousta zajímavých akcí. Škoda, že zde najdeme jen dvě videa odkazující se na významnou událost a fotky z několika obecních aktivit. Jinak nechybí „statické“ fotky místních historických budov a podobně. Zarazilo mne, že se na několika místech na webových stránkách upřednostňuje angličtina před češtinou (v obsahu), některé texty zůstávají z angličtiny nepřeložené.
Marek Přecechtěl: Webová prezentace Suchdolu nad Odrou je možná vůbec první, u takto malé obce, která používá moderní responsivní design. Stránky jsou totiž optimalizovány pro různé druhy zařízení (notebooky, mobily, tablety). Zvolená barevnost grafiky a textu není úplně dotažená. Tady stoprocentně platí: méně je více. Bílá barva sice pěkně kontrastně komunikuje s odstíny hnědé a šedé, ale kamenem úrazu je neopodstatněné používání modré barvy do hnědého pozadí na některé texty a grafické prvky – jako je třeba předpověď počasí, Czech Point, ikona policie. Vzniklý slepenec modré a hnědé je všechno jen ne příjemný na pohled – o čtení modrého textu nemluvě. Navigace na stránkách je dobře vyřešena přes víceúrovňovéhorizontální menu, které umožňuje využít větší šířku stránky na vlastní obsah. Autoři bohužel nezkusili otevřít stránky v celkem hojně používaném internetovém prohlížeči Google Chrome, ve kterém je erb a název obce špatně „zapasován“ k menu. Ostatní prohlížeče tímto neduhem netrpí. Prohlížení stránek pomáhá drobečková navigace a v zápatí odkazy do důležitých oblastí webu. Na úvodní straně, pod efektní prezentací pěti fotek (opět bez možnosti prokliku dál), se nachází tři informační sloupce: Aktuality, Akce v městysu, Nejnovější na EÚD. U zkratek v nadpisech jednoznačně platí, buď nepoužívat vůbec, a když už, tak běžně používané. Pod seznamem akcí a novinek následuje oblast výpisu nejnovějších článků. Tato část homepage je jinak zarovnána (tři sloupce versus ¾ a ¼), než předešlé prvky, což není ku prospěchu věci. Na dalších stranách a sekcích tento problém není, protože neobsahují pás aktualit. Odkazy směřující na vložené soubory jsou řádně označeny ikonkou dle typu obsahu na úřední desce, ale v jiných částech webu, například hned na úvodní stránce, jakékoliv označení chybí. Hlavní struktura webu je rozdělena obdobně jako u městyse Křtiny na sekce Občan, Městys, Turista a Fotogalerie. Obsahově jsou stránky velmi rozsáhlé, přehledné a plní svou funkci. Možná předešlé řádky vyznívají příliš kriticky, ale je pravdou, že graficky, pokud odhlédneme od problémů s modrou barvou a zarovnáním, působí šablona stránek Suchdolu nad Odrou velmi moderně a svěže. Škoda nevyřešených detailů.
Václav Sýkora: Internetové stránky městyse Suchdol nad Odrou pro mne nejsou moc přehledné, graficky jsou nevyvážené. Základní informace o městysi poskytují, ale orientace je složitější. Web přináší pravidelný obecní zpravodaj i přehled akcí ve městě. Bohužel postrádám usnesení zastupitelstva, poslední je půl roku staré. Odkaz na výroční zprávu o poskytování informací je nefunkční. Oceňuji zveřejnění podrobného rozpočtu městyse.


Křtiny

Karel Ferschmann: Městys Křtiny má velmi zajímavě a jednoduše uspořádaný web, ve kterém se dobře hledá požadovaná informace. Z pohledu zveřejňování povinných informací nemám připomínky, stránky jsou naplněny informacemi a svislá lišta dobře navádí návštěvníka po jednotlivých odstavcích. Dobrý nápad je TV Infokanál. Abych jenom nechválil, tak jen pár drobností: opět stálý nešvar z pohledu těch, kteří hůře vidí. Slabě zelené písmo na bílém podkladě se špatně čte. Při přečtení nadpisu v rubrice Úřední deska jsem se lekl: Výpis z usnesení. Mám rád zápisy, méně jen usnesení, ale ještě z nich výpis, to už jsem měl strach, co v dokumentech najdu. Naštěstí je tam toho zveřejněno dost, aby občan pochopil, o čem zastupitelstvo městyse jednalo. Na webu mi chybí otevřené fórum pro diskuzi s občany.
František Kroutil: Nadchlo mě rozvržení stránek do sekcí Pro občana, Pro turisty a Pro poutníky. Křtinskému poutnímu místu tato logika členění obsahu sluší. Stránky jsou na první pohled koncipovány velmi jednoduše, o to přehlednější pocit jsem z nich měl. Čekal bych, pravda, více informací o životě obce, ale i tak si člověk obrázek dokáže udělat. Zaujala mne chytrá výzva všem, kteří se naleznou na zveřejněných fotografiích, a nebude se jim to zrovna líbit, aby se ozvali administrátorovi, nebo naopak výzva k zaslání vlastní reportáže z akce s fotografiemi. K tomuto můžeme místní organizátory jedině povzbudit, podle zveřejněných pozvánek zde totiž panuje velmi čilý kulturně-společenský ruch. Svůj prostor zde dostává také infokanál zřejmě místní kabelové televize a jeho informační obsah, přehledně se doberete také vydání místního zpravodaje.
Marek Přecechtěl: Městys Křtiny svou internetovou prezentací ukazuje, jak se dají perfektně skloubit moderní webové standardy, barvy, grafika, typografie s místem a tradicí. Prezentace je krásně kontrastní s bílo-šedým pozadím, černým textem se světle zelenými nadpisy, které propojují design stránek s obecním erbem. V sekci věnované autorskému týmu webové prezentace se dočteme, že na tvorbě a plnění stránek se podílí osm lidí. Na výsledku je to znát. V horní části webu je jako první přepínač šablony pro slabozraké následován erbem městyse s prezentací pěti fotografií. Tento oblíbený a rozšířený prvek zde však plní jen statickou funkci – nelze se proklikem na obrázek dostat do poutané události či sekce. Hlavním navigačním prvkem na stránkách je vertikální menu, které je rozděleno do sekcí Pro občana, Pro turisty a Pro poutníky. Díky drobečkové navigaci je návštěvník vždy perfektně informován, kde se právě nachází. Úvodní stránka obsahuje výpis sedmi nejnovějších aktualit. Další struktura webu, ať už se jedná o Úřední desku, Vyhlášky, Zastupitelstvo, Krizové situace či Kontakty, je velmi dobře vyřešena. Tvůrci se celkem vtipně vypořádali s jazykovými mutacemi – dali totiž na stránky odkazy na Wikipedii pojednávající o městysu v angličtině a němčině. Přes velký cit pro detail a barvy je obrovská škoda malého používání fotografií na stránkách kromě tematických částí. Návštěvník fotografie nenajde ani v takových sekcích jako je O Křtinách, Historie, Kam na výlet, Ubytování. Další drobností jsou neoznačené odkazy směřující na vložené soubory. Stačila by ikonka, která by jasně označila odkaz směřující například na PDF soubor, podobně jak jsou zvýrazněny odkazy směřující pryč ze stránek.
Václav Sýkora: Stránky městyse Křtiny jsou přehledné, občan se v nich snadno orientuje. Poskytují dostatek informací o veřejné správě, jen jsem nenalezl žádné formuláře – i v sekci povinně zveřejňovaných informací je uvedeno, že formuláře jsou v dokumentech na stažení, chybí však odkaz a dokumenty jsem nenašel ani jinde. Přestože stránky mají sekci Pro turisty i Pro poutníky, nezveřejňují žádné fotografie. Pro potenciální návštěvníky to může být na škodu. Tento nedostatek alespoň vyvažuje facebooková stránka, kde jsou zajímavé informace i krásné fotografie. Proto dávám like jako stý v pořadí. Oceňuji aktuálnost informací o dění v obci, včetně kalendáře akcí.

Hodnocení porotců

Karel Ferschmann: 1. Zákolany, 2. Křtiny, 3. Choteč, 4. Suchdol nad Odrou, 5. Václavovice, 6. Batňovice, 7. Jince
František Kroutil: 1. Jince, 2. Křtiny, 3. Zákolany, 4. Choteč, 5. Batňovice, 6. Suchdol nad Odrou, 7. Václavovice
Marek Přecechtěl: 1. Křtiny, 2. Choteč, 3. Zákolany, 4. Suchdol nad Odrou, 5. Jince, 6. Batňovice, 7. Václavovice
Václav Sýkora: 1. Zákolany, 2. Václavovice, 3. Jince, 4. Křtiny, 5. Choteč, 6. Suchdol nad Odrou, 7. Batňovice


Za parádou

Hodnotí pro vás Evžen Vaněk
1. Choteč
2. Křtiny
3. Suchdol nad Odrou
4. Václavovice
5. Zákolany
6. Blatňovice
7. Jince

Originalita

Originalita Městyse Křtiny je v jednoduchosti řešení, ve výraznosti navigace, v jemné animaci záhlaví, vše dobře navozující výraznou lesnickou tradici místa. Suchdol nad Odrou přináší na úvodní stránce velké, výrazné grafické plochy, animace a na první pohled skvělou navigaci. Výrazná originalita webu ale bohužel začíná a končí s úvodní stránkou.

Design

Městys Křtiny uplatnil dvousloupcový design s výraznou a čitelnou navigací, která neodrazuje od prohlížení obsahu. Postupným a intuitivním proklikáváním se odhaluje stále podrobnější obsah prezentace a také propojení s dalšími weby, například stránkami mariánského poutního místa. Suchdol nad Odrou uplatnil velmi moderní design s velkými grafickými plochami a možná i s příliš dynamickou animací na úvodní stránce. Moderní rozbalovací vícesloupcová navigace je bohužel v nižších podkategoriích hůře čitelná. Výraznost designu se však nepodařilo udržet v rámci celého webu.

Nápady a multimédia

Městys Křtiny přináší zajímavý a jednoduchý TV info kanál ve flashovém provedení, PDF zpravodajství i fotogalerie a videa na YouTube. Suchdol nad Odrou má na svých stránkách klasické fotogalerie a dvě videa.

 

vytisknout  e-mailem